2 silindirli motor Motor teknik veriler otostil dergisi Araba dergisi otostil

100 yıldan sonra motorlar yeniden 2 silindirli olacak

100 yıldan sonra motorlar yeniden 2 silindirli olacak

100 yıldan sonra otomobil endüstrisi yeniden 2 silindiri motorlara dönüş yapıyor. 2 silindirli motor adım adım geliyor

Yaklaşık 100 yıl önce arabaların motorlarında 2 silindir kullanımı oldukça yaygındı. Ancak aradan geçen süre sonunda günümüzde 4 silindirli motorlar genel olarak ortalama motorlar için kabul görmüş durumda.

Egzoz emisyonlarındaki gelişmeler ve küçük hacimlerden yüksek güç üretebilmenin getirdiği avantajla günümüzde ise motor hacimleri ve silindir sayıları yeniden azalmaya başladı.

2 silindirli motor adım adım geliyor

Pek çok üretici motorlarında 3 silindire dönmeye başlarken Ford, 1.5 litrelik 3 silindirli motorunda önemli bir yeniliğe imza attı ve bu motorun gerekli durumlarda 2 silindirle çalışmasını sağlamayı başardı.

Bu sayede yakıt tüketimi konusunda önemli bir başarı elde eden marka bu güç ünitesini de 2019 model araçlarında sunmaya başlayacak.

Eğer planlarda bir değişiklik olmazsa bu motoru da ilk kez Yeni Ford Focus modelinde göreceğiz.

Bu motorun kullanılmaya başlanması ile birlikte Trump’ın yakıt ekonomisi standartlarını da karşılayacağını belirtiliyor.

Şu anda Amerika’da Fusion ve Escape modellerinde 1.5 litrelik motorun 4 silindirli versiyonunu kullanan Ford, kısa süre içinde bu motoru da aynı hacimli 3 silindirli blokla revize edecek.

Ford 1906 yılında Model F’yi 2 silindirli olarak tüketicilere sunmuştu. Bu motorun elde edeceği başarıya göre analistler ve uzmanlar yakında motor hacimlerinin daha da küçülmesi ve motorlarda 2 silindire geçileceğinin kesin olacağı belirtiliyor.

http://www.otostil.com/category/yenilikler/