Hibrit dengesini değiştirmek için geldi

Hyundai Ioniq tek gövdede 3 farklı motor alternatifi ile otomotiv dünyasına çok iddialı bir giriş yaptı. Ülkemizde ise aracın hibrit versiyonu satılıyor. Dizel motorları kıskandıran tüketimiyle Ioniq, denilen kadar başarılı bir otomobil mi?

PAYLAŞ

Hyundai Ioniq tek gövdede 3 farklı motor alternatifi ile otomotiv dünyasına çok iddialı bir giriş yaptı. Ülkemizde ise aracın hibrit versiyonu satılıyor. Dizel motorları kıskandıran tüketimiyle Ioniq, denilen kadar başarılı bir otomobil mi? Hyundai Ioniq testi

Hyundai teknoloji konusunda duruyor duruyor birden yaptığı atılımla kendisinden söz ettiriyor. Firma şimdi de tek gövdede 3 farklı motor tipi buluna Ioniq ailesi ile tüm pazarlarda kabul gören bir model yaratmış oldu. Bu modelin en önemli özelliği ise bütçelere zarar vermeyen yapıda bunu başarması.

Ülkemizde şu anda sadece Ioniq Hybrid modelini atın alabiliyorsunuz. 123.900 TL’den satın alınabilen modelde şimdilik tek donanım sunulsa da kısa süre sonra daha donanımlı bir versiyon da aileye katılacak. Hyundai Ioniq testi

Satış adetlerinde volümlü bir model olmamasına karşılık Ioniq sahip olduklarıyla markaya prestij sağlama açısından önemli bir otomobil. Bir üst segmentin konfor ve iç mekan genişliğini sunduğu açıklanan model bu sayede hibrit modellere olan olumsuz yargıyı da kırmak istiyor.

Ioniq tasarımıyla da dikkat çeke bir araç. Ön kısımda Elantra modelinden izler taşıyan otomobilde profil abartıdan uzak çizgilerle harmanlanmış. Arka kısım ise en radikal alan. Liftback gövdesi sayesinde Ioniq bu kısımda dikkat çekmeyi başarıyor. Aracı olduğundan da küçük gösteren arka kısım dışardan güzel görünse de sürücü için kısıtlı görüş açısı sunuyor.

GENİŞ İÇ MEKAN KONFORLUDA

İç mekanda ise ortak parçaların kullanıldığı Ioniq son derece şık ve kaliteli bir görünüm sunuyor. Aracın donanım paketinde sunulan aksesuarların yeterli olması sayesinde de konfor ve güvenlik anlamında önemli bir eksiklikle karşılaşmıyorsunuz. Kısa süre sonra sunulacak bir üst paketle ise donanım listesi daha da uzayacak. Hyundai Ioniq testi

Önde yaşam alanı konusunda oldukça bonkör olan Ioniq, arkada da 2.7 metrelik dingil mesafesi sayesinde sizi şaşırtan bir hacme sahip. Tümsek bir şaft tünelinin de olmamasıyla arkada 3 yolcu son drece konforlu seyahat edebiliyor.

Aracın arkasındaki bagaj alanı ise geniş açılan kapak sayesinde kullanım açısından çok rahat ancak hacim anlamında 500 litreyi geçen modeller olduğu düşünülürse daha fazlası olmalı.

İKİ MOTORLA KESİNTİSİZ GÜÇ

Hyundai Ioniq Hybrid’de benzinli ve elektrikli motor birlikte görev yapıyor. Elektrikli motor benzinli motor tarafından şarj edildiği için siz bir prizle bunu yapmıyorsunuz. 1.6 litrelik Kappa benzinli motordan gelen 105 HP güçle birlikte elektrik motorundan gelen 43,5 HP birleşiminden toplamda 141 HP güç elde edilirken toplam tork 270 Nm gibi oldukça etkileyici bir değer.

Önden çekişli olarak gücünü yere 6 ileri çift kavramalı DCT şanzımanla aktaran Ioniq fabrika verisi 11,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Aracın asıl işinin ekonomi yapmak olması nedeniyle şanzıman oranları biraz uzun tutulmuş ve bu nedenle bu değer düşük tüketim nedeniyle kabul edilebilir.

Ioniq için en önemli konu düşük tüketime ulaşmak. Fabrika verisi 3.9 litrelik tüketim değerine sahip olan otomobil reel sürüşlerde de inanması zor belki ama bu değere yaklaşmayı başarıyor. Ancak elbette sürekli gaz pedalına hoyratça davranırsanız o zaman tüketim 8 litreye bile çıkabiliyor. Ancak bunu normal şartlar altında kimsenin yapmayacağı da bir gerçek. Hyundai Ioniq testi

İlk hareket anından itibaren hızlanma isteği konusunda zayıf olmayan Ioniq hız arttıkça uzun vites oranları nedeniyle biraz nefessiz kalsa da pek çok kullanıcının mutlu olacağı bir performans sunuyor. Özellikle ara hızlanmalarda iki motorun birlikteliği sayesinde elde edilen rakamlar tatminkar.

Elektrikli motoru sayesinde şehir içinde gürültü konusunda çok iyi işler başaran Ioniq sürat arttıkça iç mekana biraz ses alıyor. Ancak bu durum neredeyse tüm Hyundai modellerinde olduğu için alışkın olanlar için çok rahatsız edici olmuyor.

1.4 tonu geçen ağırlığı ile yola sağlam basan Ioniq biraz hissiz kalan direksiyonuna rağmen virajlarda yola iyi tutunuyor. Aracın darbe emiş konusundaki performansı da oldukça iyi ve size bir üst sınıfın konforunu sunmayı başarıyor.

SONUÇ

Hibrit dünyasına hoş geldin Hyundai! Avrupa için oldukça önemli olan, ülkemizde ise hak ettiği değeri bulması için biraz daha zamana ihtiyaç duyulan bu segmentte Hyundai, Ioniq ile çok iyi bir başlangıç yaptı. Aracın pek çok noktadaki iyi özellikleri sayesinde satın alan tüketicileri mutlu edeceğine şüphe yok.

Hyundai Ioniq
Hyundai Ioniq

Teknik veriler Hyundai Ioniq Hybrid

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1580 cc
Maksimum güç 105+43,5=141 HP-5700 d/d
Maksimum tork 265 Nm-4000 d/d
Son hız 185 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.1 sn
Şanzıman 6 ileri çift kavramalı
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/45 R17
Depo kapasitesi 45 lt
Bagaj hacmi 443 lt
Ağırlık 1445 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.9/3.9/3.9 lt/100 km
Uzunluk 4470 mm
Genişlik 1820 mm
Yükseklik 1450 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 123.900 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.4
0-400 m (sn) 20.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.4
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 4.0
Menzil (km) 1125

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

PAYLAŞ