Kafelerden caddelere uzanan hikaye Yamaha XSR700 | OTOSTİL

Kafelerden caddelere uzanan hikaye Yamaha XSR700

Kafelerden caddelere uzanan hikaye Yamaha XSR700

Bir motosiklet hayal edin hem sosyal ortamda dikkatlerin üzerinizde olmasını sağlayan hem de cadde de sürüş esnasında size özgür olduğunuzu fazlasıyla hissettiren bir motosiklet. Bahsettiğim bütün bu detayları Yamaha, güzel bir tasarım ve MT Serisinden gelen performans ile bir araya getirerek ortaya XSR 700 modelini çıkartmış. XSR 700’ün tasarımından anlatmaya başlamak gerekirse, naked sınıfında yer alabilen cafe racer olarak adlandırılan tarza sahip. Yuvarlak farı, depo formu, selenin tasarımı hatta arka stop tasarımına kadar, Yamaha mühendisleri güzel bir tasarım ortaya çıkartmak için ciddi emek harcamışlar. Tarzı ile diğer motosiklet sürücülerinden sizi ayıran XSR 700 hem yolda giderken hem de durduğunuz zaman dikkatlerin üzerinizde olmasını sağlıyor.

Naked hatta cafe racer olarak sınıfında yer alan bir model dedik tabii durum böyle olunca sürüş ve oturma pozisyonunuzda buna göre oluyor. XSR 700’de rahat bir şekilde oturup yolculuk yapabilirsiniz. Nispeten dik olan oturma pozisyonu sizi sürüş esnasında yormuyor. Sele yüksekliği 835 mm olan XSR’ın üzerine oturduğunuzda ayaklarınız yere tam olarak temas ettiği için 186 kg’lık ağırlığı hissetmeden taşıyabilmek mümkün oluyor.

Peki bu XSR 700 performans tarafında neler sunuyor?

Bu sorunun cevabı daha önce bir MT-07 kullandıysanız oldukça basit. Hatta MT-07 ile birebir aynı diyebiliriz ama kullanmamış olma ihtimalinize karşılık elbette detaylandıracağız.

XSR 700 ikiz kardeşi MT-07 gibi 689 cc’lik, 2 silindirli motor bloğuna sahip. İki silindirli motor ortalama 75 beygir güç ve 68 Nm tork üretiyor. MT-07 ile aynı güç değerlerine sahip olan XSR 700, atiklik ve performans konusunda da ondan geride kalmamayı başarıyor. Acemi bir kullanıcı için fazlasıyla tehlikeli olabilecek olan XSR 700, deneyimli bir kullanıcıda ise adeta bir keyif makinasına dönüşebiliyor.

Üzerinde gelen 17 inçlik tubeless lastikler tutuş konusunda bir sorun yaşamıyor. Virajlarda dengeli olan model ile kendinizden emin bir şekilde virajlarda motoru yatırıp baktığınız yöne doğru gidebilirsiniz; tabii viraj kabiliyeti sadece lastiklerle alakalı değil motorun Diamond olarak adlandırılan şasisinin rijitliği ve süspansiyonlarının düzgün çalışmasıylada da alakalı. MT Serilerinde kullanılan şasinin aynısı bu modelde de yer aldığı için virajlara korkmadan girebilirsiniz.

700 cc hacim, 75 beygir güç ve iki silindirli motor bloğu; tüm bunlar bir araya geldiğinde dilediğiniz gibi hızla gidebilirsiniz ama durabilir misiniz? İşte bu noktada XSR sürücülerinin durabilmesi için önde çift arka da tek olacak şekilde fren diskleri tercih edilmiş. Ön taraftaki 282 mm’lik diskler ve 4 pistonlu fren kaliperleri freni sıkmaya başladığınız andan itibaren kendilerini hissetmenizi sağlıyor.

Her güzelin olduğu gibi XSR 700’ünde zayıf olduğu yanları mevcut. Tasarımı yüzünden sele altında bir ruhsatın sığabileceği kadar saklama alanına sahipsiniz. Biraz dar olan bu alana bazen motoru silmek için bir bez veya eldivenleri koyabilmek için biraz daha geniş bir yer bırakılabilirmiş. Tüketim fabrika verilerine göre güzel ama gerçek hayatta sizi sürekli dürten güç yüzünden fabrika verilerini her zaman yakalayamayabilirsiniz. Bir de fiyat kısmı var. Ülkemizde son zamanlarda bütün motosikletlerin fiyatının arttığını düşünürsek XSR 700’ün fiyatının da 75.000 TL olmasını doğal karşılayabiliriz ama bu fiyatının yüksek olmadığı anlamına gelmez.

Yamaha XSR700 Yamaha XSR700