Yeni Porsche Cayenne Kasım'da yollarda. Araba Dergisi otostil

Yeni Porsche Cayenne Kasım’da geliyor

Yeni Porsche Cayenne Kasım’da geliyor

Yeni Porsche Cayenne Kasım’da satışa sunuluyor. Porsche’nin ilk SUV modelinin 3. nesli ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

İlk kez 2003 yılında tanıtılan Porsche Cayenne 3. nesli ile Frankfurt Fuarı’nda yer alacak. Aracın öncüsüne kıyasla daha dinamik bir görünüme sahip olduğu ancak buna karşılık daha fazla konfor sunacağı belirtiliyor.

Özellikle Yeni Porsche Panamera ile benzer bir konfor sunacağı açıklanan Cayenne’in arazi özellikleri de iyileştirilmiş.

Yeni aracın tasarımında öncü modellerden izler görülse de Porsche’nin yeni nesil tasarım anlayışına yer verildiği dikkat çekiyor. Aracın özellikle far tasarımında Panamera ve 718 modelindeki gibi LED’li yapı kullanılmış. 84 adet diyotun kullanıldığı farların aydınlatma kapasitelerinin önemli ölçüde arttığı da Porsche’nin yaptığı önemli açıklamalardan. Büyük havalandırma kanallarına sahip olan ön tampon pürüzsüz bir çizgide tasarlanırken motor kaputu yine katlı bir çizgide. Profilden ilk nesil ile benzerliğin devam ettiği araçta yine devasa çamurluklar ve büyük jantlar kullanılmış. Arka kısım ise şimdiye kadarki en dinamik çizgilerle hazırlanmış. Öncülerinin biraz ağırkanlı yapısına karşılık Porsche’nin yeni tasarım dilinin en somut örneği olan arka kısımda yekpare stop grubu ile bütünlük sağlanmış.

Öncüsüne kıyasla 2895 mm’lik dingil mesafesi aynı kalan Cayenne’in toplam uzunluğu 63 mm artmış. Buna karşılık tavan ise 9 mm daha alçak. Toplam uzunluğu 4918 mm olan modelin genişliği ise 1983 mm. Aracın boyutlarında önemli değişiklikler olmamasına karşılık bagaj kapasitesi ise 100 litre gibi oldukça önemli bir miktarda artış göstermiş ve 770 litreye ulaşmış. Kim bu araçla bu kadar yük taşır bilemeyiz ancak spor otomobil genlerine sahip olan bir arazi aracında bagajların sorun olmamasını bilmek güzel bir duygu olmalı.

Aracın iç mekanında Panamera ile büyük benzerlikler söz konusu. 12.3 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip olan Yeni Porsche Cayenne ’de farklı renk seçenekleri sunuluyor.

Asıl değişikliklerin motorlarda olduğu modelde Cayenne adındaki 3.0 litrelik turbo V6 motorlu model 340 HP güç ve 450 Nm tork üretecek. Aracın başlangıç modeli olan bu versiyon bile 0-100 km/s hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlarken Sport Chrono Paket ile bu süreyi 5.9 saniyeye indirgiyor.

Cayenne S ise 2.9 litrelik V6 motorla donatılmış. 440 HP güç ve 550 Nm torka sahip olan bu versiyon öncüsünden 20 HP daha fazla güç üretiyor. Bu motorla Cayenne S 5.2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor.

İlk etapta benzinli motorlarla satışa sunulacak olan Cayenne daha sonra dizel versiyona da kavuşacak. Araçların siparişlerin şimdiden alınmaya başlandı. Ancak ilk teslimlerin Kasım başında yapılması bekleniyor ancak aracın yollarda sıklıkla görülmesi için 2018 ilk çeyreği beklemek gerekiyor.

Yeni Porsche Cayenne

Yeni Porsche Cayenne

Yeni Porsche Cayenne