Yeni Mercedes AMG GT 4 kapı AMG GT Kaç para otostil dergisi

Performans tasarımla buluşunca Mercedes AMG GT 4 kapı oldu

Performans tasarımla buluşunca Mercedes AMG GT 4 kapı oldu

Mercedes’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda pek çok yeniliği olmasına rağmen gözler hep 4 kapılı AMG GT modelindeydi. İki kapılı kardeşinden türetilerek hazırlanan bu 4 kapılı spor coupe fuarda tanıtılan BMW M8 Gran Coupe ile de direkt rakip. Ancak Yeni Mercedes AMG GT 4 kapı bu yıl yaz aylarında satışa sunulacağı için rakibinden daha avantajlı.

Öncelikle belirtmekte fayda var bu otomobil tam bir performans aracı. Modelin giriş seviyesinde bile 3.0 litrelik turbo benzinli motor kullanılırken toplamda 435 HP güç elde edilmiş. Ayrıca 22 HP güç sağlayan elektrikli destek motoruyla bu otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 4,5 saniyede tamamlayıp maksimum 285 km/s hıza ulaşabiliyor.

Giriş modeli bile böylesine etkileyici olan aracın bir de 4.0 litrelik V8 motor seçeneği yer alıyor. Bu aracın gücü ise alt versiyonda 585, üst versiyon olan S modelinde ise 639 HP. Serinin en üst modeli olan Mercedes AMG GT 63 S 4Matic+ isimli bu model 900 Nm torka sahip ve 3,2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayıp 315 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.
2045 kg boş ağırlığa rağmen araç günümüzün en iddialı süper sporcularına rahatlıkla kafa tutabiliyor. Tüm versiyonlar 9 ileri otomatik vites kutusu ile donatılırken 4 tekerlekten çekiş sistemi de standart olarak sunuluyor.

Mercedes bu aracın dış tasarımında 2 kapılı modelle fark olmaması için büyük çaba sarf etmiş. Ortaya da gerçekten 2 kapılı GT modeline benzer ancak ondan farklılaşmayı da başaran bir otomobil çıkmış. Aracın arka kısmı ise sahip olduğu büyük spoyler ve geniş camla biraz liftback gibi algılanıyor. Bu geniş camın altında ise tüketicilere 395 litre hacim sunulmuş. Arka koltuk sırtlıklarını katlarsanız o zaman toplam hacim 1324 litreye ulaşıyor ki günümüzün pek çok kompakt sınıfıyla bu rakam yarışabilir.

Konfor ve teknoloji olarak eksiksiz bir otomobil olan Mercedes AMG GT 4 kapının yaşam alanında diğer Mercedes modellerinde de kullanılan parçalara yer verilmiş. Coupe modelle olan benzerlik de ilk anda fark ediliyor. 2+2 kişilik oturma düzenine sahip olan otomobilin direksiyonu ise bu model için özel tasarlanmış.

Yeni Mercedes AMG GT 4 kapı Cenevre Otomobil Fuarı 2018

Yeni Mercedes AMG GT 4 kapı Cenevre Otomobil Fuarı 2018

Yeni Mercedes AMG GT 4 kapı Cenevre Otomobil Fuarı 2018