Yeni Honda Civic Sedan RS testi Honda Civic Sedan modelleri

Ülkemizin en güçlü sedanı o: Honda Civic Sedan RS

Ülkemizin en güçlü sedanı o: Honda Civic Sedan RS

Yeni Honda Civic Sedan RS testi. Honda’nın geçtiğimiz aylarda tanıtımını gerçekleştirdiği Yeni Honda Civic Sedan için performans adına bir adım ileri gitme zamanı geldi. Sedan modelinin en güçlü versiyonu olan RS ile karşımıza çıkan Honda modelin üretimini ülkemizde gerçekleştiriyor ve pek çok ülkeye ihraç ediliyor. Bu nedenle de modelde şimdiden bekleme süreleri oluşmaya başladı.

Honda RS’ın güçlenen motor dışında tasarım olarak da farklılıklar mevcut. Özellikle standart versiyonda bulunan krom ön ızgara ve yeni RS’de siyah olarak değiştirilmiş. Tek donanımla gelen modelde krom kapı kolları ve yan camların üzerinden geriye doğru uzanan krom bölümler gerçekten şık bir görüntü sağlamış.

Honda RS’ın arka kısmına geçtiğimiz diğer Honda Civic sedan ile aynı özellikleri taşıyor. Tek farkı arkadaki RS logosu. Bu RS logosundan dolayı etrafınızdan geçen diğer araçların oldukça ilgisini çekiyorsunuz.

RS modelinin lansman rengi olan kırmızı bu araçta en çok tercih edilen renk olacaktır. Aracın hatlarını daha iyi vurgulayan bu renk ile Civic RS tam bir sportif sedan olmuş.

İÇİ DE SPORTİF

Honda Civic Sedan RS’in iç kısmına geçtiğimizde ise, ailenin diğer ferdi Civic’in neredeyse aynısı diyebilirim. RS’in iç kısmında özellikle dikkati mi geçen şey ise, direksiyonun arkasında bulunan kulakçıklar. Halk arasında F1 vitesi olarak da adlandırdığımız bu vitesler sayesinde Honda RS’i manuel olarak da kullanabilme şansına sahipsiniz. Normal şartlr altında standart modelle bu kadar fazla benzerliğin olması bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ancak standart modelin iç mekanı o kadar dengeli hazılanmış ki gerçekten bu modelde herhangi bir ilave yapmaya gerek kalmamış.

Yeni Honda Civic Sedan RS testi

Orta konsolda bulunan 7 inç ekran gerçekten etkileyici. Ekranda kullanılan yazı karakterlerini benim hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ekranın dokunmatikliği ve işlevselliğini beğendim. Bu 7 inçlik ekranda Apple CarPlay veAndroid Auto uyumluluğu mevcut.

Honda Civic RS’in gerek önde, gerekse arkada sunduğu diz, baş ve omuz mesafesiyse sınıf ortalamasında. Arka bölümdeki diz mesafesi hatırı sayılır bir şekilde artarken, baş mesafesinde alçalan tavan formu sebebiyle ufak bir azalma var.

Honda RS’de sürücüye alçak bir oturma pozisyonu sunuyor. Bu alçaklık sayesin de RS’i daha bir sportif kullanım ve göze daha hoş gelen iyi bir görüş açısı sağlanıyor.

Yeni Honda Civic Sedan RS testi

Genel olarak büyüyen yeni RS oldukça ferah ve geniş bir iç mekana sahip. 4648 mm uzunluğuna, 1799 mm genişliğe, 1407 mm yüksekliğe ve 2698 mm aks mesafesine sahip RS rakiplerine oranla oldukça büyük duruyor. Tüm bunlara ek olarak 519 litrelik bagaj hacmi ile günlük kullanım ve kabalık aileler için de önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

İç mekanda hoşuma gitmeyen tek detaysa önceki nesillerde olmayan ancak yeni nesilde kullanılan şaft tüneli. Normalde önden çekişli olan Civic’de yeni nesilde neden böyle bir tünelin kullanıldığını anlamak mümkün değil.

KEYFİN ANAHTARI ATEŞLİ MOTOR

Honda RS’de 1.5 litrelik benzinli motor kullanmayı tercih etmiş. Bu 1.5 litrelik motora 6 ileri CVT şanzıman eşlik ediyor. 1.5’lik motor 182 HP güç ve 220 Nm tork sunuluyor. Fabrika verilerine göre RS 0 – 100 km/s’ye 8.1 saniyede ulaşıyor. Yine fabrika verilerine göre ortalama yakıt olarak şehir içinde 8.3 litre ve şehir dışında 4.7 litre, ortalama yakıt olarak ise 6.0 litre olarak açıklanmış. Ancak aracın yüksek performansının da etkisiyle gaz pedalına nazik davranmak çok zor ve bu nedenle tüketim 9.5 litrenin altına çok zor iniyor. Yine de tüketim önceki nesil Civic Sedan modellerini düşündüğümüzde önemli ölçüde azalmış.

Civic RS’in gücü yüksek olsa da CVT şanzıman nedenyiyle önemli güç kayıpları yaşanıyor. Sorunsuzluğu ile bilinen CVT vites kutusu motor gücünden çalıyor. Buna karşılık ara hızlanmalar konusunda eski kutulara kıyasla çok daha atak bir yapıya kavuşmuş.

İÇ MEKANA GÜRÜLTÜ YANSIMIYOR

Honda Civic Sedan RS ses yalıtımı konusunda kendini oldukça geliştiren bir otomobil olmuş. RS neredeyse bütün bölümlerinde yalıtım malzemeleri ile donatılmış. Bu nedenle Honda RS’in içeriye çok fazla ses yansımıyor.

https://www.honda.com.tr/

Sportif bir sedan olmasından ötürü hafif sert ayarlı bir süspansiyon sistemiyle donatılan RS, buna karşılık iç mekana çok fazla darbe hissettirmiyor. Direksiyon kutusu da ister konforlu isterseniz de perfomanslı kullanımı tercih edin oldukça iyi işler başarıyor.

Sonuç

Honda Civic Sedan RS Türkiye’de üretilen en güçlü otomobil olması nedeniyle gurur verici bir model. Geniş yaşam alanı, zengin donanımı, dikkat çekici dış tasarımı ve yüksek marka imajı sayesinde Civic RS kendisinden çok daha pahalı modelleri bile gölgede bırakacak kadar iddialı bir otomobil.

Yeni Honda Civic Sedan RS testi

Yeni Honda Civic Sedan RS testi

Teknik veriler Honda Civic Sedan

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1498 cc
Maksimum güç 182 HP-6000 d/d
Maksimum tork 220 Nm-5500 d/d
Son hız 200 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.1 sn
Şanzıman CVT
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/50 R17
Depo kapasitesi 46 lt
Bagaj hacmi 519 lt
Ağırlık 1388 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.7/6.0/8.3 lt/100 km
Uzunluk 4648 mm
Genişlik 1799 mm
Yükseklik 1407 mm
Aks mesafesi 2698 mm
Fiyat 117.400TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.3
0-400 m (sn) 18.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 9.5
Menzil (km) 484

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

Yeni Honda Civic Sedan RS testi