Yeni Golf VW Golf ne kadar Golf teknik veriler otostil dergisi

Volkswagen Golf dizellerle yarışan benzinli motora kavuştu

Volkswagen Golf dizellerle yarışan benzinli motora kavuştu

Volkswagen Golf motor seçenekleri artıyor. Yeni Golf artık 2 silindirle de çalışabilen 1.5 TSI motora kavuştu.

Volkswagen’in silindir deaktivasyonlu 1.5 litre hacimli 4 silindirli benzinli TSI motoru artık Golf modelinde de sunuluyor. Bu motorun Volkswagen’in açıklamasına göre rakiplerinden en önemli farkı onlardan yüzde 10 daha düşük tüketime ulaşması. Bunun gerçekleşmesi için de motor gerekli durumlarda 4 silindirle çalışırken gerekmediği zamanlarda 2 ve 3. silindirlerini devre dışı bırakarak fazla tüketimin önüne geçiyor.

Gücü Arteon’dan az

Bu motoru en son Arteon modelinde görmüştük. Ancak Arteon’da 150 HP güç üretmesine karşılık, bu güç ünitesi Golf modelinde 130 HP güç üretiyor.

Değişken zamanlı bir turboya sahip olan motor DSG vites kutusu ile de alınabiliyor. Eğer tüketici motoru DSG ile donatırsa o zaman da firmaya göre aslında bir hibrit motora kavuşmuş oluyor. Elbette buradaki hibritin çalışma prensibi çok farklı.

Yeni Golf bu motorla dizeli unutturur

Volkswagen, bu motoru DSG ile donattığında araç gerekli durumlarda motor stop ettiriyor ve araç sahip olduğu kinetik enerji ile yolda süzülüyor. Bu sayede 100 km’de 0,4 lt’ye varan yakıt ekonomisini sağlanıyormuş. Bu özellik en çok yokuş aşağı inişlerde aktif oluyor.

Şimdilik bu motor ülkemizde satışa sunulmuş değil, ancak kısa süre içinde bu güç ünitesini de Golf meraklıları ülkemizde satın alabilecek.

Yeni Golf 1.5 TSI motor süzülme modu