BMW X3 elektrikli oldu ülkemize de gelecek. Fiyatını açıklıyoruz!

BMW X ailesinin tamamen elektrikli ilk modeli olan Yeni BMW iX3, WLTP kriterlerine göre 459 kilometrelik menziliyle dikkat çekiyor. BMW iX3, 2021 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşmaya hazırlanıyor.

PAYLAŞ

BMW’nin Çin’deki fabrikasında üretilecek olan Yeni BMW iX3, barındırdığı beşinci nesil eDrive teknolojisini de gözler önüne seriyor. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi sayesinde elektrikli motor, şarj ve yüksek voltajlı batarya teknolojilerinde önemli bir gelişim sağlanarak performans, verimlilik ve menzil konusunda en iyi seviyelere ulaşılabiliyor . Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, Yeni BMW iX3’ten sonra önümüzdeki dönemde BMW iNext ve BMW i4 modellerinde de kullanılacak.

Yeni BMW iX3’ün elektrik motoru, yapılan geliştirmeler sonucunda BMW’nin tamamen elektrikli mevcut modellerinden yüzde 30 daha fazla güç yoğunluğuna sahiptir. Yeni güç ünitesi, 290 HP maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork üreterek BMW genlerine yakışır bir performans ortaya koyuyor. Bu yüksek güç çıkışı, Yeni BMW iX3’ü 6.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırabiliyor.

BMW’nin şimdiye kadar kullandığı en yüksek voltaj ve depolama kapasitesine sahip pil hücresi teknolojisiyle BMW iX3, WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC test kriterlerine göre ise 520 kilometrelik bir menzil sunuyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip BMW iX3, yalnızca 10 dakikada WLTP kriterlerine göre yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşırken hızlı şarj istasyonlarında 34 dakikada yüzde 80’lik şarj kapasitesine ulaşıyor.

Yeni BMW iX3 kaç para olacak?

Yeni modelin Almanya fiyatları açıklandı bile. Buna göre BMW iX3 Almanya’da 68 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Ülkemizde ise elektrikli otomobillerin farklı ÖTV mevzuatı gereği satış fiyatının bugünkü kurlarla 800 bin TL dolayında olması bekleniyor. Bu da ülkemizde satılan en donanımlı dizel X3 için istenen bedelden biraz daha fazlası anlamına geliyor.

Yeni BMW iX3
Yeni BMW iX3
Yeni BMW iX3
Yeni BMW iX3
Yeni BMW iX3
Yeni BMW iX3