VW kapanıyor VW Almanya VW Türkiye otostil dergisi

Son dakika: Volkswagen Almanya fabrikasını kapatıyor

Son dakika: Volkswagen Almanya fabrikasını kapatıyor

VW kapanıyor hem de süresi belli olmayan bir zaman için. Çalışanlara durum bildirildi bile.

Söz konusu açıklama gündeme bomba gibi düştü. VW yetkilileri söz konusu kapatmanın kısa süreli bir uygulama olduğunu açıkladı ancak tesisin ne zaman faaliyete geçeceği henüz net değil.

Fabrikanın kapanma nedeni ise yeni tüketim test kriterleri. Daha önce kapalı tesislerde ve bilgisayarlar kullanılarak gerçeklikten uzak olan yakıt tüketim testleri artık WLTP adı verilen ve günlük kullanımı sembolize eden verilerle değiştiriliyor. VW’de henüz bu değişimi yapmış değil. Firma yaptığı açıklamada söz konusu tüketim ve emisyon değişikliklerine ilişkin testlerin yapılması için üretim tesisini kapatmaya ve bu testleri yapmaya karar verdi.

VW kapanıyor çalışanlar tedirgin

VW sözcüsü yaptığı açıklamada tek başına Volkswagen’in 200’den fazla motor ve motor seçeneği olduğu için bu testlerin yapılmasının önemli bir zaman tutacağı ve bu süre zarfında üretimin devam etmesi halinde başta depolama olmak üzere pek çok sıkıntı yaşanacağı için üretime ara vermenin en mantıklı yol olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Şu an için planlamalarda Eylül ayında fabrikanın yeniden açılması düşünülse de test kriterlerinin 1 Eylül’de yürürlüğe girmesi markanın işini de bir hayli zorlaştırıyor. Kısıtlı zamanda bu kadar aracın testinin yapılması otoritelere göre oldukça zor.

Yetkililer üretimde görev alanları korkmamalarını ve yeniden işlerinin başına geçeceklerini de belirterek onların içini rahatlattı.

Emisyondan ağzı çok yandı

Daha önce dizle motorlarda emisyon değerlerinin gerçek verilerden çok daha az olmasıyla gündeme gelen VW, bu nedenle artık yoğurdu üfleyerek yiyor ve yeni test kriterlerinde hata yapmak istemiyor.

Neden üretim duruyor?

Bunun en önemli sebebi eski NEDC test kriterlerinden farklı olarak yeni WLTP kriterinde günlük kullanım simüle edildiği için ortaya daha gerçekçi ve yüksek tüketim değerleri ortaya çıkıyor. Çoğu ülkede emisyon verilerine göre vergilendirme olduğu için eğer araçlar üretilmeye devam eder ve yüksek emisyon değerleri ortaya çıkarsa araçların satış fiyatı da artacağı için ciddi bir talep azalması söz konusu olabilir. Firma bu riske girmemek için üretime toptan ara vermeye karar verdi.