Skoda Hindistan’da başarıyı yakalayabilir mi? otostil VW Grup Hindistan

VW Grup Skoda ile Hindistan’da başarıyı yakalayabilir mi?

VW Grup Skoda ile Hindistan’da başarıyı yakalayabilir mi?

Volkswagen Grubu, büyük bir karar alarak Skoda markasının Hindistan’a 1.16 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırımla, hem Skoda markası hem de VW Grup altındaki diğer markalar için üretim yapılması söz konusu. VW Grup Hindistan planlarını açıkladı.

Peki neden VW Grup Hindistan’da daha önce çok büyük getirisi olmayan girişimlerinin ardından bir kez daha Hindistan’a yatırım yapmayı planlıyor? Bu yatırımın neden bu sefer başarılı olacağını düşünüyor?

VW Grup bu sefer tak başına

Bunda bu kez Alman otomobil üreticisinin tek başına olmasının bir etkisi olabilir. VW daha önce pazar lideri Suzuki ile bir ortaklık hedeflemişti fakat bu ortaklık 2015 yılında sonlanmıştı. Ayrıca VW, daha önce Tata Motors ile de geçen yıl sonlanan bir ortaklık denemesi yapmıştı.

Bu hafta VW’nin yeni Hindistan planını duyurmak üzere düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Skoda’nın CEO’su Bernhard Maier; Hindisitan pazarındaki sorunları kabul etti. Maier, “VW, Hindistan’da büyüme hedeflerine ulaşmak için son yıllarda çok ağır bir mücadele verdi ama VW’nin böyle önemli bir pazarda hırsları olmalı, bu yüzden de yeni Hindistan planımız ile yola çıktık.” şeklinde konuştu.

VW Grup’un Hindistan’da bu kadar ağır bir mücadele vermesi ve yatırımlarının karşılığını beklediği şekilde geri alamamasının muhtemel sebebi olarak; VW’nin ürettiği otomobillerin Hindistan pazarında büyük bir etki yaratmak için çok pahalı olmasını gösterilebiliriz.

Yüksek maliyet en büyük sorun

VW’nin Hindistan pazarı üzerinde yaptığı çalışmalarda karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin maliyet olduğunu da söyleyebiliriz. Giderler satışlara yansıtılır. Küresel satış verilerine göre, Hindistan’da Mayıs ayı sonunda VW 16.567 adet, Skoda ise 6,891 adet otomobil satarken; Suzuki aynı beş ayın sonunda yaklaşık 750 bin adet otomobil sattı.

VW maliyetleri azalrmak için çalışmalara başladı bile. Otomobil üreticisi halihazırda ülkedeki iki fabrikada otomobil üretiyor zaten. Şimdi ise bir yerel mühendislik ve Ar-Ge merkezi kuruyor ve bu merkezle ilk kez Hindistan’da motor üretmeye başlayacak. Skoda’nın bu atılımlarıyla 4 bin ila 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı tahmin ediliyor.

2020’de yeni bir SUV

Bu atılımların sonucu olarak, 2020’nin sonuna doğru tanıtılması beklenen yeni bir SUV otomobilin üretilmesi de planlar arasında yer alıyor. Bunun dışında, VW’nin Hindistan’da birkaç farklı küçük SUV daha üretmesi bekleniyor.

Skoda Auto Hindistan Genel Müdürü Gurpratap Boparai, bu haftaki basın toplantısında yaptığı konuşmada; Skoda’nın ilk kez Hindistan’da küresel bir prömiyere sahip olacağını belirtti.

Maliyetler herkes için artıyor

Ancak VW aynı zamanda Hindistan’da otomobillerini daha uygun maliyetli hale getirmek için başka bir şeye daha güveniyor. Bu da rakiplerinin gün geçtikçe daha pahalı hale geliyor olması. Yeni güvenlik ve emisyon standartları otomobillerin maliyetini herkes için arttırıyor, buna rakip otomobil üreticileri de dahil.

2020’de Hindistan hükümeti, Avrupa’daki Euro 6 emisyon standartlarına eşdeğer olan Bharat Stage 6’yı uygulamaya koymayı planlıyor. VW yaptığı açıklamada, yeni otomobil yelpazesinin bu emisyon standartlarına uygun olacağını söyledi.

Skoda, ayrıca Hindistan’ı diğer gelişmekte olan diğer pazarlara ulaşabileceği bir üretim merkezi olarak kullanmayı amaçlıyor.

Uzun lafın kısası tüm bu gelişmeler gösteriyor ki; VW, Skoda’nın Avrupa ve Çin’deki başarı öykülerinin Hindistan’da da benzer bir şekilde devam edeceğini umuyor. VW Grup’un son dönemde yoğunlaştığı küçük SUV’ler sayesinde bu sefer Hindistan pazarında da başarıyı yakalaması muhtemel gözüküyor.

VW Grup Hindistan