VW Amarok V6 Canyon Volkswagen Türkiye otostil dergi

Daha fazla güç daha fazla konfor VW Amarok V6 Canyon otostil testi

Daha fazla güç daha fazla konfor VW Amarok V6 Canyon otostil testi

Volkswagen Amarok V6 uzun süredir aramızda olan bir model. Fakat otomobilin yakın bir zamanda V6 motorlu versiyonu aramıza katıldı. Volkswagen V6 motorlu modelini satışa sunduktan sonra modeli donanımlar ile zenginleştirmeye devam etti ve bu ay test konuğumuz olan Canyon satışa sunuldu.

Amarok V6 Canyon, diğer kardeşlerinden donanım ve renk tarafında farklılaşmaya başarıyor. Otomobilin ön tarafına baktığımızda Bi-Xenon farlar, krom ızgara ve sis farları dikkat çekiyor. Ayrıca arka tarafında da karartılmış farlar ve mat siyah barlar otomobile sportif bir görünüm kazandırıyor. Canyon donanımı 17 inç boyutlu Aragua isimli jantlar ile geliyor. Bu jantlar Amarok’un ticari bir araç yerine sportif bir model olarak algılanmasını sağlayan detaylar arasında yer alıyor.

Kokpiti binek otomobiller gibi kullanışlı

Amarok Canyon’un kokpitine geçtiğimizde daha önce farklı bir Volkswagen marka bir otomobil kullandıysanız size oldukça tanıdık gelecek detaylar yer alıyor. Otomobilin direksiyonu Golf’te kullanılan direksiyon ile aynı. Ön konsol da kaplamalar sert plastikten tercih edilmiş. Bunun nedeni de otomobilin ticari amaçla kullanılacağı için malzemelerin iç mekanda taşınacak eşyalar tarafından zarar görmesini engellemek. Bunlara ek olarak teknolojik olarak günümüz standartlarını karşılamayı başarıyor. 6.5 inç boyutlu multimedya sistemi akıllı telefon desteğine sahip. Ayrıca bu ekran üzerinden otomobiliniz hakkında bazı bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.

Performans odaklı kullanımlar için yeterli performansa sahip olan model, 2 tonluk gövde ağırlığına rağmen 0’dan 100 km/s hıza 9.0 saniye gibi bir sürede hızlanmayı başarıyor. Bunların dışında yakıt tüketimi de makul seviyelerde.

Konfor arayanlar bu tarafa

Sürüş konforu tarafında otomobil genel anlamda başarılı fakat  bazı eksikleri mevcut. Elektrik destekli direksiyon biraz yapay hissettiriyor. Ayrıca gaza sonuna kadar bastığınızda seri bir şekilde ivmelenen model, frene bastığınızda size ağırlığını hissettirmeye başlıyor. Fakat tüm bunlara rağmen pick-up’ların konforsuz yapılarına rağmen Amarok şehir içi kullanımlarda kullanıcısını yormuyor ve küçük kasisler ve çukurlarda yavaşlamadan ve sarsılmadan geçebiliyorsunuz.

Son olarak ses yalıtımı ticari bir araç olduğu için makul seviyelerde. Motor gürültüsü kabin içerisine bir miktar aktarılmasına rağmen kullanıcısını rahatsız etmiyor. Fakat büyük yapısı yüzünden biraz fazla rüzgar alıyor.

VW Amarok V6 Canyon test sonucu

Kızgın bir boğa gibi ses çıkartan güçlü ve bir o kadar da performanslı bir pick-up istiyorsanız Amarok V6 Canyon ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Dört tekerlekten çekiş sistemi hem ağır yüklerle baş edebiliyor hem de arazi de iyi işler çıkartıyor. Fakat bu modele sahip olabilmek için 205.000 TL’yi gözden çıkartmanız gerekli.

TEKNİK VERİLER    VW Amarok V6 Canyon DSG
Motor (tip/silindir sayısı): V /6/Dizel
Yerleşim: Önde dikey
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 2967 cc
Maksimum güç: 204 HP-3000 - 4500d/d
Maksimum tork: 500 Nm-1250 - 2750 d/d
Son hız: 186 km/s
0-100 km/s hızlanma: 9.0 sn
Şanzıman: 8 ileri DSG
Aktarma: dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ Hava kanallı disk
Lastikler: 245/65 R17
Depo kapasitesi: 80 lt
Bagaj kapasitesi: - lt
Ağırlık: 2053 kg
Tüketim (fab. ver.): 7.6/8.1/9.0 lt/100 km 
Uzunluk: 5254 mm
Genişlik: 2228 mm
Yükseklik: 1834 mm
Aks mesafesi: 3090 mm
Fiyat: 205.770 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.2
0-400 m (sn): 18.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 39.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 39.6
Gürültü 100 km/s (dB): 66 
Test tüketimi (lt/100 km): 8.7            
Menzil (km): 759

VW Amarok V6 Canyon VW Amarok V6 Canyon