Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları OTOSTİL

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları

Hem bireylerin hem de şirketlerin mobilite ihtiyaçları sürekli olarak değişiyor ve araç kiralama, bu ihtiyaca kusursuz bir şekilde yanıt veriyor. Araç sahibi olmak yerine uzun dönem araç kiralamak şirketlerin yanı sıra bireylerin de tercihi. Çünkü uzun dönem araç kiralamanın birçok avantajı bulunuyor. İşte uzun dönem araç kiralamanın avantajları!

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Sunduğu Kolaylık ve Artılar

Günümüzde bazı şirket ve işletmeler hem maliyetlerini azaltmak hem de araç satın alımı, bakımı gibi zorluklarla uğraşmamak için uzun dönem araç kiralamayı tercih ediyor. Kurumsal uzun dönem araç kiralama şirketlere şu gibi avantaj ve kolaylıklar sunuyor:

 Maliyet Avantajları: Bütçenizi Daha Verimli Bir Şekilde Yönetebilirsiniz

Uzun dönem araç kiralamanın en önemli avantajlarından biri maliyet avantajıdır. Çünkü uzun dönem araç kiralama, araç sahibi olmaktan daha ekonomik olabilir. Araç kiralama sayesinde sabit aylık ödemeler, bakım, vergi ve sigorta gibi değişken maliyetlerinden kaçınabilirsiniz. Bu sayede bütçenizi daha verimli bir şekilde yönetebilir, bütçe planlamanızı etkin şekilde yapabilirsiniz.

  • Uzun dönem araç kiralama ayrıca KDV indirimi noktasında da avantaj sağlar. Araç için ödeyeceğiniz aylık tutarları şirket gideri olarak gösterebileceğinizden KDV indiriminden faydalanabilirsiniz.
  • Uzun dönem kiraladığınız araçların mülkiyeti filo şirketine ait olacağı için plaka tescili, ruhsat vb. işlemler için herhangi bir masraf üstlenmez aynı zamanda MTV ve ÖTV de ödemezsiniz.

Bakım ve Onarım Kolaylığı: Araç Alım, Satım ve Bakımıyla Zaman Kaybetmezsiniz

Uzun dönem araç kiralama bakım ve onarım kolaylığı konusunda da avantajlıdır. Çünkü uzun dönem araç kiralama yaptığınızda aracın bakım ve onarımıyla ilgili konular, sağlayıcı firma tarafından desteklenir. Bu sayede bakım ve onarım işleri için hem ekstra masraflarla uğraşmaz hem de zaman kaybetmezsiniz. 

Yenilik ve Çeşitlilik: Her Zaman En Yeni Araçları Kullanabilirsiniz

Araç teknolojisinin sürekli değiştiği ve geliştiği düşünülürse bu hızda araç satıp yenisini almanın pek de mümkün olmadığı söylenebilir. Ancak uzun dönem araç kiralama ile her zaman en yeni araçları deneyimleme imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyaca göre farklı modeller ve segmentlerde araçları kiralamak mümkün olduğundan her seferinde o dönemki ihtiyacınıza uygun aracı seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.

Riskin Azaltılması ve Esneklik: Araç Sahibi Olmanın Getirdiği Zorluklardan Kaçınabilirsiniz

Uzun dönem ticari araç kiralama sizleri, araç sahibi olmanın getirdiği bazı zorluklardan kurtarır. Araç sahibi olmanın örneğin; aracın değerini kaybetmesi, satış sürecinin uzun sürmesi gibi riskleri bulunur. Uzun dönem araç kiralama işte bu riskleri minimize eder. Bu yöntem ile belirli bir süre için ilgili araç kiralanır ve araçla ilgili her konu ilgili firmaya aittir. Dolayısıyla uzun dönem araç kiralamak değişen ihtiyaçlara uyum sağlamak ve riskleri azaltmak adına büyük bir esneklik sunar.

Uzun Dönem Araç Kiralama mı Kısa Dönem Araç Kiralama mı?

Araç kiralamayı düşünenlerin kafasını en çok karıştıran sorulardan biri: Uzun dönem araç kiralama mı kısa dönem araç kiralama mı? Bu sorunun net ve kesin doğru bir yanıtı yoktur. Çünkü uzun dönem ve kısa dönem araç kiralama seçenekleri farklı ihtiyaçlara ve kullanım senaryolarına hitap eder.

Ancak eğer uzun vadeli araç ihtiyacınız varsa uzun dönem araç kiralamak gerek maliyet açısından gerekse de her seferinde kiralama prosedürleriyle uğraşma gerekmesi açısından kısa dönem kiralamaya kıyasla daha makul ve mantıklı olacaktır.

Yani eğer stabilite arzunuz varsa en az 1 yıllık araç ihtiyacınız varsa uzun dönem kiralamayı tercih edebilirsiniz. Daha kısa süreli araç ihtiyacınız varsa ve yeni araç modellerini sürekli kullanma fırsatı yakalamak istiyorsanız kısa süreli kiralamak sizler için daha uygun olabilir.