Fiat Doblo İspanya'dan zirve için geldi OTOSTİL

Türkiye’nin lideri Fiat Doblo yeni nesliyle İspanya’dan bayilere geldi

Türkiye’nin lideri Fiat Doblo yeni nesliyle İspanya’dan bayilere geldi

Fiat'ın ülkemizdeki en önemli modellerinden olan Doblo yeni nesliyle bayilerdeki yerini aldı. ancak bu kez model ülkemizde değil İspanya'da üretiliyor.

İlk kez 2000 yılında Tofaş Bursa fabrikasında üretilmeye başlanan Doblo, 23 yılda 2.3 milyon adet üretilip büyük bir başarıya imza attı. İtalyan marka Fiat’ın ekonomik krizden çıkmasını da sağlayan modelin 1.7 milyon adet gibi önemli bir bölümü dünya pazarlarına satılırken beşinci neslinin üretimi İspanya Vigo fabrikasına aktarıldı. Stellantis markalarındaki kardeşleriyle aynı platformu kullanan yeni Doblo, yeni versiyonuyla bayilerdeki yerini alıyor.

Yeni Nesil Fiat Doblo’nun tanıtıldığı basın etkinliğinde konuşan Marka Direktörü Altan Aytaç “FIAT Professional markası olarak 2022 yılını hafif ticari araçlar ürün gamımızı büyüterek kapatmıştık. Geçtiğimiz yıl 49 bin adet satış gerçekleştirdik ve hafif ticari araç pazarından yüzde 26 pay aldık. Doblo ve Fiorino’nun başarılı performansları sürdü, modellerimiz minivan segmentinin lideri oldular. Geçen yıl aralık ayında orta ticari araç segmentine Fiat Scudo ve Ulysse ile yeniden ve güçlü bir şekilde giriş yaptık ve hafif ticari araç pazarının farklı segmentlerindeki tüm müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaya başladık.” dedi.

İki motorla geldi

Yeni Doblo ülkemiz pazarına 1.5 lt dizel motorun 100 ve 130 beygirlik iki versiyonuyla sunuluyor. Güçlü versiyonda 8 ileri tam otomatik şanzıman satın alınabilirken, diğer versiyonda 6 ileri manuel vites bulunuyor. Yeni versiyonun 100 km’deki tüketimi 5.6-6.0 lt arasında değişiyor. Daha önceki nesilde olduğu gibi Cargo ve Combi gövde seçenekleri bulunan modelde 180 derecelik, iki yana açılabilen camsız arka kapılar standart olarak sunuluyor. Tercihe göre; kullanıcılar sürücü tarafı sürgülü kapı ve camlı arka kapıları isteğe bağlı olarak olarak satın alabiliyor.

Fiyatlar çok iddialı

Kullanım ve ihtiyaca göre; iki farklı şasi uzunluğuyla (Standart ve Maxi) satın alınabilen Doblo Cargo versiyonlarının kabin içinde ergonomik tasarım unsurları göze çarpıyor. 5 inç dokunmatik multimedya ekranı, manuel klima, hız sabitleme ve sınırlandırma sistemleri Doblo Cargo’da standart olarak sunuluyor. Aracın devasa bagaj hacmiyse 775 ile 3000 litre arasında değişiyor. Bayilerdeki yerini alan  Doblo Cargo lansmana özel 509 bin 900 TL’den, Doblo Combi 644 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Elektrikli de geliyor

Dizel motorlar dışında yeni Doblo’nun ilk kez satışa sunulacak yüzde 100 elektrikli versiyonu ekim ayından itibaren tüketicilerle buluşacak. E-Doblò 100 kW elektromotor ve 50 kW/h bataryasıyla menzili 280 km’nin üzerine çıkabiliyor.  Hızlı şarj ile 30 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabilen E-Doblo, içten yanmalı motorlarla aynı boyut ve taşıma kapasitesine sahip. Aracın taşıma kapasitesiyse  800 kg olarak açıklandı.

Fiat Doblo

Fiat Doblo

Fiat Doblo

Fiat Doblo

Fiat Doblo