Tucson Sportage karşılaştırma SUV karşılaştırma otostil dergisi

Yeni Hyundai Tucson mu? Yeni Kia Sportage mı?

Yeni Hyundai Tucson mu? Yeni Kia Sportage mı?

Kardeş rekabeti hız kazanıyor. Farklı tasarımlara sahip olmalarına rağmen yakın gelecekte Yeni Hyundai Tucson ve Yeni Kia Sportage’ın 1.6 dizel otomatik rekabetini izleyeceğiz. Peki bu modeller ne zaman geliyor? Belli başlı özellikleri ne? Hibrit dizel ne demek? Hangisinin daha çok satacağını tahmin ediyoruz? Siz hangisini daha çok tercih ettiniz? Tucson Sportage karşılaştırma

Kardeş modeller Hyundai Tucson ve Kia Sportage yenilendi. İki modelin birbirinden farklı tasarımlara sahip olması markaların iyi planlamasını gözler önüne seriyor. Bu şekilde modeller birbirleri ile rekabet etmekten uzak duruyor. Aynı sınıfta olmaları kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya gelmelerine neden oluyor.

Bu karşılaştırmayı elbette araçların özelliklerine bakarak yaptık. Bununla da yetinmedik instagram ve facebook hesabımızdan sizlere de hangisini satın alacağınızı sorduk? İşte araçların özellikleri, bizim yorumlarımız ve sizin tercihleriniz.

Tucson Sportage karşılaştırma

Dizel hibrit Tucson

Ülkemizde 1.6 litrelik dizel motor eksikliği yüzünden sıkıntılı günler yaşayan Hyundai Tucson’un şansızlığı sona ermek üzere. Bu yılın ikinci yarısında satışa sunulacak olan yeni model öncüsünden farklı olarak hem 1.6 litrelik dizel motora sahip olacak hem de sınıfında rastlanmayan şekilde 48 voltluk hibrit sistemine de sahip olacak. Hyundai ürün gamındaki ilk dizel hibrit olarak lanse edilecek olan yeni Tucson, Euro 6d emisyon normlarını karşılayabiliyor.

İlk etapta 2.0 litrelik motorda

İlk etapta araçta sunulacak olan hibrit sistemi 2.0 litrelik dizel motorla uyumlu olacak. 186 HP gücüyle de en güçlü Hyundai motoru unvanına sahip olan güç ünitesi dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılacak. Araçta 6 ileri manuel şanzıman sunulacak. Ancak opsiyonel olarak yeni geliştirilen 8 ileri otomatik vites kutusu da alınabilecek. Araçta sunulan hibrit sistem 48 voltluk bir ünite. İlk kalkış anında Tucson bu üniteden gelen 12 kW güç ile daha hızlı kalkış yaparken aynı zamanda tüketimini de düşürüyor. Sistem otomatik olarak devreye girip çıktığı için sürücü değişimleri anlamıyor bile. Tucson Sportage karşılaştırma

Sonunda 1.6 dizel otomatik

Hibrit sistemin ilerleyen dönemde 1.6 lt dizel motor ile birlikte de kullanılacağı gelen haberler arasında. Açıklanan bilgilere göre 2019 yılında ise bu yenilik 1.6 litrelik dizel motorda da sunulmaya başlanacak. Ülkemizde de büyük talep görmesi beklenen yeni 1.6 litrelik motor aynı zamanda otomatik vitesle de alınabilecek.

Dizel hibrit Sportage

Kardeşinde varken o durur mu? Bu araçta da dizel hibrit seçeneği yer alacak. Kia Sportage, bu yıl yeni EcoDynamics + dizel hafif hibrit güç aktarma sistemlerine sahip ilk model olma özelliğini taşıyor.

Daha geniş bir motor yelpazesi

Sportage artık Kia’nın yeni ‘EcoDynamics +’ 2.0 litrelik ‘R’ dizel hafif hibrid güç aktarım sistemi dahil daha geniş bir motor yelpazesi sunuyor. EcoDynamics +, 48 voltluk bir bataryadan güç alarak hızlanmayı artırıyor ve yeni bir hafif hibrit jeneratör ünitesi ile motorun çalışma süresini uzatıyor.

Sonunda 1.7 litre gitti

Sportage’ın mevcut 1.7 litrelik CRDi (common-rail direkt enjeksiyonlu) dizel motoru, Kia’nın şimdiye kadar yaptığı en temiz dizel motor olan verimli yeni 1.6 litrelik CRDi dizel motoruyla değiştirildi, sonunda. Yeni 1,6 litrelik dizel motor, dört tekerden çekişli ve yedi vitesli çift kavramalı şanzımanla birlikte daha yüksek güçlü modellerle birlikte 115 veya 136 HP’lık bir güç üretiyor. Tucson Sportage karşılaştırma

Bizim yorumlarımız

Kardeş rekabetinde iki modeli de ayrı yerde konumlandırıyoruz. Tasarımları, yaşam alanı özellikleri birbirinden oldukça farklı. Altyapıları aynı olmasına rağmen kabukları tamamen zıt. Durum böyle olunca aralarında seçim yapmak gerçekten zor. Hangi tarzı daha çok seviyorsanız ona yakın olacağınız bir karşılaştırma. Bizim açımızdan baktığımızda Hyundai Tucson kardeş rekabetine bir adım önde başlayacak gibi duruyor.

Siz hangisini tercih ettiniz?

Facebook ve instagram hesabımızdan sizlere de hangisini tercih edersiniz diye sorduk? Sizler büyük bir farkla Hyundai Tucson dediniz.

Ne zaman geliyorlar?

Hyundai Tucson bir adım daha önde olabilir. İddialara göre Temmuz sonunda yollara çıkma ihtimali çok yüksek. Kia Sportage için yapılan açıklamalarsa onun Eylül ayında satışa sunulacağı yönünde. Bunca yıllık tecrübemizle belirtecek olursak iki modelin de Eylül ayında satışa sunulacağını düşünüyoruz.

Yeni Kia Sportage

Yeni Kia Sportage 2018

Yeni Hyundai Tucson

Yeni Hyundai Tucson 2018

Yeni Kia Sportage

Yeni Kia Sportage 2018

Yeni Kia Sportage 2018