Trafik kazası tespit tutanağı Shadow köşesinde yazdı otostil dergi

Shadow bu sefer – Trafik kazası tespit tutanağı ile ilgili anısını anlattı

Shadow bu sefer – Trafik kazası tespit tutanağı ile ilgili anısını anlattı

Maddi hasarlı kazalardan sonra trafiğin aksamasını önlemek amacıyla hayata geçirilen kaza tespit tutanağı, sürücülerin bu formu anlaşarak doldurmaları suretiyle eskiden çekilen birçok zorluğun önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Trafik kazası tespit tutanağı işleri hızlandırıyor

İlk uygulanmaya başlandığında aslında trafiğin rahatlamasına gerçekten yardımcı olacağını düşünerek bayağı umutlanmıştım. Ancak daha sonra bizzat yaşadığım bir olay uygulamanın doğru ama uygulayanların yanlış olduğu durumlara bir örnek teşkil etti ve trafiğin çekilmezliğinin insan davranışlarından kaynaklandığını bana bir kez daha kanıtladı.

Bu olayı sizlerle paylaşmanın bir insanlık görevi olarak gördüğümü de belirtmek isterim ki siz bu yazıyı okuduktan sonra trafikte karşılaşabilecekleriniz arasına bu olayı da bir kenara koyun.

Geçen hafta erken bir saatte olan önemli bir toplantı için saat yedi gibi evimden ayrıldım. Güzergahımdaki yolda trafik ışıkları olduğu için mümkün olduğunca erken çıkarak olası kilitlenmelere karşı önlemimi almıştım. Sola dönüşün yasak olduğu bir dörtyol ışığında kırmızı yanınca ilk sırada durdum. Yeşilin yanmasını beklerken en sağda burnunu sola doğru çıkarmış ve herkesten daha heyecanlı, ışığın yanmasını bekleyen bir aracı farkettim ama gerçekten yirmi saniye sonra yapacaklarına ihtimal bile getirmediğim için açıkçası bir önlem almak da aklıma gelmedi.

Bazen tahmin edemediğin anlar gerçekleşir

Bilirsiniz birçok uyanık şoför kendine yanan ışıklardan ziyade karşı tarafın bir-iki saniye erken yanan ışığını kollar; kendine yeşil yanmadan karşı tarafa yanan kırmızı ile fırlar. Bu bahsettiğim aracın şoförü de bunu planlayarak böyle bir hamleyi biraz gecikmeli yaptı ama ilk sıradaki diğer araçlar olarak bizler kalkış yapmıştık. Önüme geldiğinde yaptığım frende tüm teknolojiler devreye girmiş olsa da tamponlarımızın birbirine milimetrik değmesine engel olamadım. Aslında yapabileceğim bir şey daha vardı. O da sola kırarak bariyerlere çıkmak ve medeniyetten nasibini almamış karşı tarafa hayırlı yolculuklar dileyerek kendi başımın çaresine bakmak!

Yüzde yüz haklı olmama rağmen kendimi bunun bir kaza olduğu konusunda telkin edip, nasıl olsa tutanakla çözeriz diyerek aracımdan indim. Karşı araçtan inen kişilerin gözlerindeki ateşi görünce de değil tutanağa polis korumasına ihtiyacım olduğu fikrine kapıldım ve düşüncemde de haklı çıktım. Kolları bacağım kadar olan devasa bir adam ağzından köpükler saçarak yanıma geldi ve “nasıl çarparsın lan bana, ben geçmeyeyim diye bilerek çarptın değil mi? Öde lan hasarımı” diye aslında çok yumuşatarak yazdığım sözcükler sarfetmeye başladı. Açıkçası kıyafetini ve tarzını görünce birkaç yıl önce aynı böyle bir durumdan dolayı trafikte silahla vurularak ölen öğretmen tanıdığımız aklıma geldi.

Tüm sakinliğimle suçun kendisinde olduğunu anlatmaya çalışırken ısrarla suçunu kabul etmedi ve traji-komik bir sahnenin oyuncuları oluverdik.

-Medeni şahıs: Beyfendi tamam uzatmayalım, bende kaza tespit tutanağı var, dolduralım bitsin.

-Medeniyetsiz şahıs: Ne tutanağı lan, masrafımı ver, zaten geç kaldım çok önemli toplatım var, bir de kaçıracağım işin parasını istemeyeyim.

Bu söz üzerine daha da şok oldum çünkü takım elbiseli olan ve gerçekten toplantıya giden bendim ve her ne kadar insanları dış görünüşleri ile değerlendirmesem de bahsettiği toplantı eminimki pek bildiğimiz toplantılardan değildi.

Sahneye geri dönersek…

-Medeni şahıs: Beyfendi o zaman polis çağıralım

-Ne polisi uğraştırma beni polisle falan ver paramı, bak geç kaldım. Çıkart cüzdanını ver cebinde ne kadar varsa.

-?? Para falan vermem çağıralım o zaman polisi

-Yok, madem öğle kırayım mı lan burnunu? Veriyor musun parayı?

-!!!!!??????

Uzun lafın kısası bu yaşadıklarımı çeşitli psikolojik taktikler kullanarak fiziki bir efor harcamadan çözdüm ama yollarımızda daha yüzlerce kişinin bu tür olaylarla karşılaşabileceğini düşünerek karamsarlığa kapıldım.

Başta da belirttiğim gibi, doğru uygulamaları uygulayanlar yanlış ise, maalesef yanlış doğruyu, hatta birkaç doğruyu da yanında sürükleyerek götürüyor.

Sevgiyle kalın,