Toyota karlılık Toyota modelleri ne kadar otostil dergisi

Toyota’nın başkanı yönetime el koydu ve uyardı

Toyota’nın başkanı yönetime el koydu ve uyardı

Toyota için 2018 yılı iyi başlamadı. Amerika’da sedan modellere talep azalınca şirketin satış hedefleri tutmadı ve karlılığı azaldı. Toyota karlılık artırma çalışmaları başladı.

Toyota’nın başkanı Toyoda, şirketini uyardı: “Gelecekte önemli bir savaş içinde olabiliriz bu yüzden hazırlıklı olun.”

Bu uyarının sebebi ise her geçen gün azalan karlılık. Satışların artmasına rağmen karlılığın azalması başkan için önemli bir sorun. O’na göre ilerleyen dönemlerde bu karlılık daha da azalacak ve rekabet artacak. Bu nedenle de bugünden önlem almak gerekiyor.
Gelecekte yatırım yapmak için de bugünden nakit akışını organize etmenin önemli olduğunu belirten Toyoda’ya göre şu anda tasarruf yapmak ve para biriktirmenin tam zamanı.

İlk hedef maliyet düşürme

Geçtiğimiz günlerde geçen yıla ait finansal verileri açıklayan Toyota’nın toplam işletme karı bir önceki yıla göre yüzde 1,3 geriledi. Buna karşılık şirketin hedefi 2020 yılına kadar karda yüzde 8 büyüme.

Amerika’da sedan modellere olan talebin azalması ve pickup modellere olan eğilim nedeniyle Toyota Corolla ve Camry satışlarında geri kalmaya başladı. Bu nedenle de bu yılın ilk üç aylık döneminde istediği performansı gösteremedi.

Ar-Ge bütçesi elektrikliler için

Üstüne bir de Yen’in Dolar karşısında zayıflaması eklenince Toyota’nın karlılığı beklenen seviyede gerçekleşmedi. Karlılık için yeni nesil elektrikli araçların etkili olacağı belirtilirken Toyota’nın 10 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesinin yüzde 35’inin bu araçları geliştirmek için ayırdığı belirtiliyor. Şirketin şu anki en büyük hedefi ise bir sonraki mali yıl sonu olan 31 Mart 2019 tarihinde maliyetleri 1,22 milyar dolar düşürmek.

Toyota karlılık artırma çalışmaları başladı