Dizelsizlik işe yarayacak mı? Toyota Corolla Hibrit testi

İspanya macerasından kısa bir süre sonra yeni Corolla’yı Türkiye’de kullanma fırsatı bulduk ve yerli hibriti daha yakından gözlemledik.

PAYLAŞ
Toyota Corolla Hibrit testi

Toyota’nın en çok satan modeli Corolla’yı geçtiğimiz günlerde yenilendi. 12. Nesline kavuşan model, tasarımı ile dikkat çekerken önceki nesillerde yer almayan yenilikler ile beraber geliyor.

12’nci nesil Corolla’ya önden bakıldığında Toyota’nın Under Priority tasarım felsefesinin daha da evrimleştirildiği görülüyor. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, Corolla’nın kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturulmuş.

Arka tasarımda da, ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin sportif görünümünü destekliyor. Hatta arka taraftan baktığımızda otomobil Premium kardeşi Lexus’a da oldukça benziyor.

Otomobilin kokpitine geçtiğimizde alıştığımız Japon otomobili sadeliğinden kurtulduğunu görüyoruz. Modern ve kaliteli bir görünüme kavuşan ön konsol, kullanılan malzeme kalitesi ile de öne çıkmayı başarıyor. Yeni dokulara, yeni renklere ve yeni döşemelere sahip kabin, genişlik ve ergonomi açısından önceki nesilden daha kullanışlı.

Corolla’nın hibrit motorunun performansı nasıl?

Yeni Corolla’da dördüncü jenerasyon 1.8 litre hibrit sistem, 122 HP güç ve 142 Nm motor torku üretirken; 53 kW/600V elektrik motoru ise, 0 d/dak’dan itibaren 163 Nm tork üretebiliyor. E-CVT olarak adlandırılan yeni nesil şanzıman ile kombine edilen motor, tüketim konusunda oldukça verimli bir karaktere sahip. 0’dan 100 km/s hıza 11 saniyede ulaşan modelin maksimum hızı 180 km/s ile sınırlandırılmış. Aracın yakıt tüketimi ise dizelden çok daha verimli. 100 km’de 3.4 litrelik fabrika tüketim verisi sunan modeli kullandığım süre boyunca maksimum 4.0 litrelik tüketim verisi elde ettim.

Toyota, yeni nesil ile beraber otomobilin süspansiyonlarında da geliştirme yapmış. Çok kollu süspansiyon sisteminin yer aldığı model, yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlemeyi başarıyor. Viraj içerisinde de oldukça dengeli olan model, hızlı girilen virajlarda otomobilin çizgisini bozmadan ilerlemesini sağlıyor.

Türkiye’deki asfalt üzerinde de yurt dışındakine benzer bir performans sergilemeyi başaran model, oldukça sessiz ve akıcı bir şekilde ilerlemeyi başarıyor. Ayrıca aracın yol tutuşu da önceki nesillere göre ciddi oranda geliştirilmiş. Direksiyonunda boşluğu olmayan model, hissiyat konusunda da tatmin edici.

Yeni Corolla’nın ister sunroof’lu modelini satın alın isterseniz de sunroof’suz modelini, her ne kadar konforlu bir otomobil olsa da iç mekanda uzun boylular için çok fazla bir alan yer almıyor. Özellikle arka tarafta baş mesafesi bu konuda biraz zayıf kalıyor. Benim gibi uzun boylu (188 cm) bireyler bu noktada biraz sorun yaşayabilirler.

Toyota Corolla Hibrit testi sonucu

Yeni Corolla formülü bozmadan hatta kendini geliştirerek hayatına ediyor fakat uzun boylular bu modelin arka koltuklarında çok fazla rahat edemeyebilirler.

TEKNİK VERİLER – Toyota Corolla Hibrit
Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Hibrit
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1798 cc
Maksimum güç: 121 HP
Maksimum tork: 142 Nm
Son hız: 180 km/s
0-100 km/s hızlanma: 11.0 sn
Şanzıman: e-CVT
Aktarma: Önden çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 225/45 R17
Depo kapasitesi: 43 lt
Bagaj kapasitesi: 471 lt
Ağırlık: 1385 kg
Tüketim (fab. ver.): 3.6/3.8/3.9 lt/100 km
Uzunluk: 4630 mm
Genişlik: 1780 mm
Yükseklik: 1435 mm
Aks mesafesi: 2700 mm
Fiyat: 158.500 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 9.2
0-400 m (sn) 18.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.6
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 3.7
Menzil (km) 650

Toyota Corolla Hibrit testi Toyota Corolla Hibrit testi