2 koyun emanet edilmeyeceklere canımızı emanet ediyoruz

Anadolu’da özellikle beceriksiz insanlar için kullanılan bir söz vardır; buna 2 koyun bile emanet edilmez derler…

PAYLAŞ

Aslında bu basit söz derin bir anlam taşır ve karşındaki insanı adeta bitiren bir cümledir. Bu sözü günümüzde ben de sıklıkla kullanır oldum. Çünkü karşımda gerçekten “at hırsızı” gibi pek çok minibüs ve taksi şoförü görmeye başladım. Taksi şoförü olmak ciddi bir iştir.

Bakırköy bölgesinde olduğumuz için oldukça hareketli bir lokasyondayız. Trafik günün hemen hemen her saati yoğun. Bu nedenle gerginlik de hep zirvede.

Bakırköy böyle de örneğin Beşiktaş farklı mı? Daha da beterdir, aslında İstanbul’un geneli trafik konusunda çıldırtıcı olmaya başladı.

Buna bir de artan yakıt fiyatları eklenince direksiyon başında maliyet hesabı yaparken iyice çıldırmamak işten bile değil.
Ancak gel gör ki direksiyon başında sizi delirten konuların başında ne gelir bilmem ama ben şu minibüs ve taksi sürücülerinden artık sevmemek değil; nefret etmeye başladım.

Sürekli açıktan kaynak yapmaya çalışanlar, müşteri beğenmeyenler, yolun ortasında müşteri alıp bırakanlar, hız limitlerine uymayanlar… Bu örnekleri daha da artırabiliriz elbette.
Dikkat ekmek istediği bu saygısız adamlar o kadar çok ki neredeyse kurallara uyan sürücü bulmak imkansız gibi. Ben artık bu insan görünümlü canlılardan çok sıkıldım.

Bu adamların böyle yolların sahibi gibi gitmesinin nedeni ise ne yazık ki her hangi bir şart olmadan sürücü koltuğuna oturabiliyor ve canımızı ona emanet ediyoruz.

Eskiden sürücüler bunu ciddi bir meslek olarak görürken günümüzde çoğu iş bulamayan “evde oturacağıma taksiye çıkayım” diyerek direksiyonun başına geçiyor.
Bu aslında son derece ciddi bir meslek olmasına karşılık ne yazık ki kimse bunu anlamak istemiyor. Bir taksi ya da minibüs sürücüsü olmak ciddi bilgi birikim ve sabır gerektirse de ülkemizde buna önem verilmiyor.

Şöyle izah edeyim; Londra’da bir taksi sürücüsü olmak için ortalama 2 yıl öğrenci gibi ders çalışmanız lazım. Ciddi bir sınava ve psikoteknik değerlendirmeye tabi tutulduğunuz bu meslekte ayrıca Londra’nın tüm sokaklarını navigasyon olmadan ezbere bilmek zorundasınız. Ülkemizde ise adamlar navigasyona rağmen sizi dolaştırmak için ellerinden geleni yapıyor.

Son zamanlarda hem kendi yaşadıklarım hem de etrafımdan duyduklarım nedeniyle açıkçası bu sürücülere tahammülüm kalmadı. Hatta pek çok sürücünün de kalmadığı için trafikte bu kış pek çok kavga göreceğiz. Çünkü insanlar zaten ekonomik durum nedeniyle sinirli, gergin. Bir de bu kendini bilmez, köyde güvenip 2 koyun emanet edilmeyecek tipler trafikte olunca önümüzdeki günlerde trafik daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak.