Suudi kadın sürücü Renault F1 otomobilinin direksiyonuna geçti Otostil

Renault F1 otomobilini Suudi bir kadın kullandı

Renault F1 otomobilini Suudi bir kadın kullandı

Renault, uzun süredir beklenen Fransa Grand Prix’sini özel bir şekilde kutladı. Suudi kadın sürücü Renault F1 otomobilinin direksiyonuna geçti.

Arabistanlı kadın girişimci ve Suudi Arabistan Motorsporları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Aseel Al-Hamad, 10 yıl aradan sonra gerçekleşen Fransa Grand Prix’si öncesinde Renault Sport Formula 1 Takımı’nın E20 otomobilini kullanma fırsatına sahip oldu. Otomobil, 2012 Abu Dhabi Grand Prix’sinde F1 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen’i zafere taşıyan aynı tip araçtı.

Renault Sport F1 takımı destek verdi

Aseel, 5 Haziran’da ’de, Formula 1 otomobili ile ilk deneyimini gerçekleştirdi. Zorlu pistte Renault Sport Formula 1 Takımı mühendis ve teknisyenlerinin desteğiyle önce bir otomobil ile antrenman yaptı ve günün geri kalanında Renault’nun E20 Formula 1 otomobilinin direksiyonuna geçti.

Renault Sport Takımı’nın E20 F1 aracı

Aseel, Dünya Ralli Şampiyonası sürücüsü ve şampiyonu Michèle Mouton’un başkanlığını yaptığı FIA Motorsporları Kadın Komisyonu’nda ülkesini temsil ediyor. Aseel’den kadınların bu spordaki konumunu destekleyecek ortak projelere, uluslararası forum ve konferanslara katılarak Suudi Arabistan’da kadınların eğitim ve öğretim stratejisine katkı sunması istendi.

“Hayallerimin ve hedeflerimin çok ötesinde’’

Aseel Al-Hamad, “Genç yaşımdan bu yana yarış ve motorsporlarını seviyorum. Formula 1 otomobili kullanmak, hayallerimin ve hedeflerimin çok ötesinde bir şeydi. Fransa Grand Prix’sinde izleyicilerin önünde Renault Sport Takımı’nın E20 F1 aracını kullanmış olmak büyük bir onur. Umarım, Suudi Arabistan Krallığı’nda kadınların araç kullanmasına izin verildiği gün bunu gerçekleştirmiş olmam, tutku ve hayal kurma becerisine sahip olduğunuzda neler yapılabileceğini herkese gösterir.’’ dedi.

Renault Sport Racing Başkanı Jerome Stoll, “Öncü ruhu ile her zaman girişimcilere kucak açan ve motorsporları konusunda uzun soluklu bir tutkuya sahip olan Renault, bu vizyonunu her tür yarış aracılığıyla çok sayıda insanla paylaşmaktan mutluluk duyuyor. Aseel’in yarışa olan tutkusu ve motorsporlarını dünyada daha fazla insana tanıtma konusundaki isteği bizi çok mutlu ediyor.” dedi.

Suudi kadın sürücü Renault F1 otomobilinin direksiyonuna geçti