Sürücüler yayalar Türkiye'de sürücüler Avrupa'da sürücüler otostil dergisi

Türkiye’de yayalara neden yol verilmiyor?

Türkiye’de yayalara neden yol verilmiyor?

Sürücüler, Türkiye’de yayaları görmezden geliyor. Şunu unutmamalılar ki yollar sadece araçlara ait değil.

Otostil yazar

Sinem Mercan

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri de araç kullananların yayalara olan saygısızlığı. Evet, maalesef her gün yaşıyoruz bu sorunu. Yaya olarak ne zaman dışarı çıksak karşımıza “acelesi olan” bir sürücü çıkıyor. Tırnak içinde acelesi olan dedim, ama şundan çok eminiz ki aslında hiçbirinin acelesi yok. Yaya görünce gaza basma ihtiyacı hissediyor bu sürücüler sadece. Yaya olarak hepimiz birer atlet gibi koşarak karşıya geçmeye çalışıyoruz ki araç bize çarpmasın.

Sürücüler yayalara saygı göstermiyor

Peki, sürücülerin biz yayalara bu korku ve telaşı yaşatmaya hakkı var mı? Bu saygısız sürücüleri durdurup  “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini ister miydiniz” ya da “Avrupa’da yaşamak ister miydiniz?” diye sorsak eminim ki cevapları “evet” olurdu.  Ancak diyelim ki Türkiye, Avrupa Birliği’ne girdi ya da Avrupa’da yaşamaya başladı bu sürücüler, oranın trafik düzenine ayak uydurabilecekler mi?

Avrupa’da en takdir edilesi şeylerden biri de sürücülerin yayalara olan saygısı. Araç uzakta ya da yakında olsun fark etmeksizin sürücü, bir yaya görünce hemen durup yol veriyor. Bunları gördüğünüz zaman ise neden o insanların Avrupa Birliği’ne girdiğini daha net anlayabiliyorsunuz.

Türkiye’de bazı alanlarda Avrupalı olma özentisi var. Dış görünüşümüz, yaşayışımız Avrupalı gibi olsun istiyoruz, ama Avrupalının en takdir edilesi özelliklerini niye örnek almıyoruz?

Avrupalı sürücülerin yayalara saygı göstermesinin sebebi de sadece medeniyet değil, trafik cezalarının caydırıcılığı. Sürücü, araca yol vermediği zaman biliyor ki çok ciddi cezalara çarptırılacak. Türkiye’de de bu anlamda trafik cezalarının caydırıcı nitelikte olması gerekiyor.

Ülkemizdeki tüm sürücülerden ricamız, artık yayalara saygı göstermeleri. Böylelikle oldukça yüksek sayıda olan trafik kazalarının da bir nebze olsun önüne geçebiliriz.

http://www.otostil.com/category/karsilastirma/