Skoda Yeti öldü ama varisi Karoq geldi | OTOSTİL

Skoda Yeti öldü ama varisi Karoq geldi

Skoda Yeti öldü ama varisi Karoq geldi

Skoda, Yeti’nin yerine üreteceği Karoq modelini tanıttı. Model bu yılın ikinci yarısında bayilerde olmaya başlayacak.

Bir ticari araç gibi görünmesinden ötürü bir türlü yüksek satış rakamlarına ulaşamayan Yeti için artık sona gelindi. Skoda bu modelin yerine bir süredir Karoq adını verdiği modeli üreteceğini söylüyordu. Hatta aracın kamuflajlı görsellerini de paylaşmıştı. Şimdi ise modelin üstündeki tüm gizliliği kaldırdı ve modeli lanse etti.

Yerini aldığı modele göre daha büyük gövdeli olan Karoq, 4382 mm uzunluğa, 1841 mm genişliğe, 1605 mm yüksekliğe ve 2838 mm dingil mesafesine sahip. Aracın yerden yüksekliği ise 160 mm. Arkasında 521 litrelik yükleme alanı bulunan modelin koltukları katlandığında bu alan 1630 litreye ulaşıyor.

Seat Ateca ile platform kardeşi olan Skoda Karoq, bu yılın ikinci yarısından itibaren satışa sunulmaya başlanacak. 2018 Ocak ayında ise model artık global bir oyuncu haline gelmiş olacak.

VW Grubu’nun MQB platformu üstüne inşa edilen Karoq 115-190 HP arasında değişen motor seçeneklerine sahip olacak. Standart versiyonlar güçlerini ön tekerlekleri üzerinden yola aktarırken üst modellerde dört tekerlekten çekiş sistemi de sunulacak.

İkisi benzinli 5 motorla alınabilecek olan Karoq’da 1.0 ve 1.5 litrelik benzinli ünitelere 1.6 litrelik ve iki farklı güçteki 2.0 litrelik dizel motorlar eşlik edecek. Araçta 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzımanlar görev yapacak. Farklı sürüş modlarıyla donatılan Karoq’un iç mekanında ise Skoda ilk kez dijital gösterge panelini kullanıyor. Uzun dingil mesafesi sayesinde modelin iç mekan genişliği konusunda rakiplerinden önde olduğu belirtilirken araçta farklı donanım paketleri ve renk alternatifleri sunulacağı açıklandı.

skoda karoq Ka_00028 skoda_karoq-36