Skoda üretim kapasitesi Skoda modelleri otostil dergisi

Talep artınca Skoda fason üretim yaptırmaya karar verdi

Talep artınca Skoda fason üretim yaptırmaya karar verdi

Skoda artan talebe yetişmek için farklı üreticilerden destek almaya karar verdi. İlk hedef kısa vadede Skoda üretim miktarı butik üreticilerle artırmak.

Skoda için işler istediği gibi gitmeye başladı. Markanın yeni modellerinin yaşadığı talep fazlalığı sayesinde üretim kapasitesini doldurdu ve talebe hala yetişememeye başladı.

Bunun üzerine de talebi kaçırmamak için hızlı adım atmak isteyen üretici fason olarak araçlarını dışarda yaptırmaya karar verdi.

Elbette otomotivdeki fason üretim klasik tekstil fason üretimlerini düşününce çok daha kapsamlı ve teknolojik. İlk olarak bunun için araç üretim tekniklerinin iyi bilinmesi lazım. Ayrıca üretim kalite standartlarının da karşılanması şart.

Bu nedenle de bu tarz bir üretim yapabilecek sadece kısıtlı butik üreticiler kalıyor Skoda’nın elinde. Butik üreticilerin de büyük çoğunluğu performans otomobili ürettiği için Skoda’nın biraz daha araştırma yapması gerekiyor.

Buna karşılık Kodiaq ve Karoq modellerinin 2025 yılına kadar 2 milyondan fazla satılması ön görülüyor. Bu ciddi rakam nedeniyle orta vadede yeni bir tesisin kurulması şart.

Kardeş firma VW’nin atıl kapasitesinin kullanılması da üzerinde düşünülmüş bir teklif olsa da bundan son anda vazgeçilmiş.

Magna Steyr olur mu?

Bu tarz iş paylaşım modellerini firmalar çoğunlukla kullanıyor. Örneğin Magna Steyr uzun yıllardır Mercedes için araç üretiyor. Ayrıca bu üretici BMW ve Volkswagen için de araç üretimi gerçekleştirdi.

Bir başka üretici olan Valmet ise GLC ve A Serisi üretimini karşılamak için 1000 yeni personel işe aldı.