Skoda SUV üretimi için Hindistan'ı seçti Otostil dergi VW Grup Hindistan

Skoda Hindistan’da SUV üretmeye başlayacak

Skoda Hindistan’da SUV üretmeye başlayacak

Hinsidtan’da üretim artıyor, markalar üretim için Hindistan’ı seçiyor. Çek otomobil üreticisi Skoda yaptığı açıklamada; 2020’den itibaren Hindistan’da SUV üretmeyi planladığını açıkladı. Skoda’nın bu planı; bağlı olduğu Volkswagen Grup’un dünyanın en hızlı büyüyen otomobil pazarlarından birinde satışları yeniden canlandırmak için yaptığı 1,16 milyar dolarlık yatırımın bir parçası niteliğinde. Skoda SUV üretimi için Hindistan’ı seçti.

VW Grup aynı zamanda; Hindistan’ın batısındaki Aurangabad’daki üretim ünitesini genişleterek, 2025 yılına kadar yerel pazar payını yüzde 5’e çıkarmaya yardımcı olacak yeni bir mühendislik merkezi kurmayı planlıyor.

Skoda’nın genişlemesi, Wolfsburg merkezli VW Group’un farklı küresel bölgeleri çeşitli markalara yöneltme sorumluluğunu üstlenmeyi hedefleyen bir ademi merkeziyet tahribatına girişmesiyle ortaya çıkıyor. Skoda’ya geçtiğimiz ay Hindistan ve Rusya için sorumluluk verildi.

Skoda’nın genişleme planları, Wolfsburg merkezli VW Grup’un farklı küresel bölgelerin sorumluluğunu çeşitli markalara dağıtmayı hedefleyen bir yönetim anlayışını benimsemesiyle destekleniyor. Skoda’ya geçtiğimiz ay VW Grup tarafından Hindistan ve Rusya için sorumluluk verilmişti.

Hindistan satışlarında yüzde 30 artış

2017 yılında Skoda’nın Hindistan’daki araç satışları; Skoda Rapid kompakt ailesine ve Kodiaq SUV’e olan talep sayesinde yüzde 30 oranında artış göstermişti.

Skoda CEO’su Bernhard Maier gazetecilere verdiği demeçte, “Bu yılki satış rakamları, müşterilerin modellerimiz hakkında çok heyecanlı olduklarını gösteriyor. Ancak Volkswagen Grubu’nun son yıllarda Hindistan’daki büyüme hedeflerine ulaşmak için zorlu bir mücadele verdiği de doğru.” diye konuştu.

Emisyon ve güvenlik standartlarına uygun

Yeni otomobiller; VW Grup’un MQB A0 araç platformunun yerelleştirilmiş versiyonu kullanılarak, ülkenin 2020’de yürürlüğe girecek olan daha sıkı emisyon ve güvenlik standartlarına uygun şekilde üretilecek.

Her yeni Skoda otomobilinin yaklaşık yüzde 90’ının yerel olarak üretileceğini belirten Maier, Çek markasının Hint yapımı otomobil ihraç etme olasılığını da değerlendirebileceğini sözlerine ekledi.

Skoda SUV üretimi için Hindistan’ı seçti