Seat Arona otostil testi otostil dergisi dergiler araba dergisi

Şimdi ağabeyleri düşünsün! Seat Arona otostil testinde

Şimdi ağabeyleri düşünsün! Seat Arona otostil testinde

Seat Arona otostil testine çıktı. Küçük SUV Seat Arona son derece kabiliyetli bir araç olmuş. Seat Arona otostil testi

Seat’ın yeni küçük SUV’u Arona ağabeylerinden müşteri çalacak gibi duruyor. Aracın özellikleri ve fiyat etiketi de bu iddiayı destekliyor.

Yeni Seat Arona’nın tasarımı VW Grubu’nun ana hatlarını barındırıyor. Tüm detayları, kesim çizgileri, kat geçişleri hep ortak tasarım dilinin eseri. Buna karşılık Arona sanki bambaşka bir tasarıma sahipmiş gibi de görünüyor. Bunun olmasındaki en önemli etken agresif görünen yüz tasarımı. Havalandırma ızgarasının üst tarafta kaliteye gönderme yapan yapısına alt tarafta son derece dinamik detayları barındıran büyük bir havalandırma ızgarası eşlik ediyor. Far grubunda da bu havalandırma kanallarına benzer bir tasarım formunun kullanılması aracın yüz tasarımında son dönemlerde gördüğümüz en iyi birlikteliklerden birini oluşturmuş. Arka tasarımda katlı bir formun kullanılmış olması bu sınıfta görmeye alışkın olmadığımız bir detay. Genelde rakipleri bu bölümde düz bir formu tercih ederken Seat tasarımcıları tampon ve bagaj kapağını tasarımını farklılaştırarak yakışıklı görünen bir tasarım yakalamış.
Aracın genel tasarımı çok şık ve dikkat çekmeyi iyi biliyor. Ayrıca Arona tasarımıyla olduğundan daha büyük algılanıyor. Seat Arona otostil testi

Seat Arona otostil testi

Kabin sürücü odaklı

Tasarımcılar Arona’nın iç mekanını şekillendirirken BMW modellerinde olduğu gibi sürücü odaklı bir yapıda karar kılmışlar. Bu sayede de VW Grubu araçlarla ortak malzemelerle ancak çok farklı bir atmosfer yaratılmış. Yaşam alanı genişliği konusunda da pek çok rakibini geride bırakan Arona, kompakt SUV modellerle yarışabilecek bir kullanım alanı sunuyor. Arka tarafta üç yetişkin oturduğu anlarda bile araç rahat ettiriyor. Bizim genişlik konusunda en çok hoşumuza giden noktalardan birisi sürücü ve yolcunun arasındaki mesafe oldu. Koltuk ve kapıların başarılı tasarımı ile bu genişlik sürüş esnasında konforu önemli ölçüde artırıyor. Arona’nın arkasındaki 400 lt’lik bagaj hacmi de her beklentiyi karşılıyor. Seat Arona otostil testi

Seat Arona otostil testi

Sadece tek motor mu?

Seat Arona’nı elini zayıflatan tek detay motor seçeneklerinin son derece sınırlı olması. Şu anda ülkemizde Arona’yı sadece 1.0 litrelik benzinli TSI motorla alabiliyorsunuz. En azından bir tane daha büyük hacimli TSI güç ünitesi olmasını beklerdik. Bu 3 silindirli motor manuel şanzımanla 95, DSG vites ile 115 HP güç üretiyor.
3 silindir, 12 supaplı, 999 cc hacmindeki benzinli ünite bu tip motor seçenekleri arasında en sessiz çalışanlardan biri. Bu tip motor seçeneklerinin genelinde çok önemli iyileştirmeler var ve bu da onlardan biri. Aracın maksimum 200 Nm’lik torkun 2000 d/d’den itibaren üretilmesi sayesinde çekiş gücü yüksek. Ancak bu tork verisinin bu kadar yüksek bir devirde olması şaşırtıcı. Daha alt devir bantlarında kesinlikle inmesi gerekiyor. Yoksa alt devir boşluğu yaşanılması kaçınılmaz.
Seat Arona orta sertlikteki süspansiyonlarla donatılmış bir model. Bu sayede ne çok fazla salınım yapıyor ne de çok sert bir kullanım karakterine sahip. Her şey olması gerektiği gibi.
Aracın yerden yüksek yapısına rağmen rüzgarlardan etkilenmemesi olumlu. Bununla birlikte mekanik seslerin kabinde duyulmaması da başarılı.

Yönlendirme sistemi iyi

Direksiyon sistemi yeni nesil VW Grubu araçlarında olduğu gibi yönlendirmeler konusunda oldukça iyi işler ortaya koyuyor, boşluklar yok denecek kadar az.
Seat Arona’nın en önemli artısı ise kuşkusuz satış fiyatı. Aracın 92 bin TL’den başlayan satış fiyatı, en üst versiyonda 107 bin TL’ye ulaşıyor ki bu rakam bile günümüzde yüksek sayılıyor. Aracın standart donanımının zengin olması sayesinde yollarda pek çok Arona göreceğimiz kesin. Seat Arona otostil testi

Sonuç Seat Arona otostil testi

Seat Arona göze batan önemli zayıflıkları olmayan, uygun fiyatlı, geniş iç mekanı ile çok iddialı bir model. Aracın bu kadar artısı olması nedeniyle de ağabeylerinden müşteri çalması kesin gibi. En yüksek donanımlı modelin 107 bin TL’lik fiyatı da bu iddiamızı destekliyor.

TEKNİK VERİLER Seat Arona 
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 999 cc
Maksimum güç 115 HP-5000 d/d
Maksimum tork 200 Nm-2000 d/d
Son hız 182 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.1 sn
Şanzıman 7 ileri DSG
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 205/55 R17
Depo kapasitesi 40 lt
Bagaj hacmi 400 lt
Ağırlık 1135 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.5/5.0/5.7 lt/100 km 
Uzunluk 4138 mm
Genişlik 1780 mm
Yükseklik 1552 mm
Aks mesafesi 2566 mm
Fiyat 107.000 TL
Oto STİL Test verileri 
0-100 km/s hızlanma (sn) 11.3
0-400 m (sn) 23.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.7
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.9
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 7.1
Menzil (km) 563