Robotlar servislere kadar girdi | OTOSTİL

Robotlar servislere kadar girdi

Robotlar servislere kadar girdi

Gelişen teknolojilerle birlikte artık araç servislerinde robotlar hizmet vereye başlayacak. Ancak bu sistemin yüksek maliyeti önündeki en büyük engel.

Bir servise aracınızla girdiğinizi ve sanki bir fabrika hattı gibi her şeyin robotlarla kontrol edildiğini düşünün. Ne bir lift ne de her tarafta akmış yağlar, kir olmadığı bir ortam. Sizce mümkün mü? Görünen o ki kısa süre sonra araç servislerinde de otomasyona geçilecek. Ancak şu anda yüksek olan fiyatları tüm servis sahiplerinin karşılaması mümkün değil.

Örneğin otomatik lastik değiştirme makinesi bu işlemler için kullanılan en ucuz bileşen ve ABD fiyatı 30 bin doların üstünde. Yağ veya filtre değişimi yapacak robotların fiyatları ise çok daha yüksek. O nedenle her servis sahibinin bu sistemleri kullanmaya başlaması kısa vadede mümkün değil.

Peki ama robotların kullanılması ne avantaj sağlayacak? İlk olarak servis hizmetlerinde kalite hep aynı kalacak, insan hatası ortadan kalkacak. Ne sıkılmamış bir vida ne de kontrolü yapılmamış bir parça kalacak. Ayrıca işlemlerin süresinde standardizasyona geçilecek. Her işlemin kaç dakika süreceği belli olacak. Ayrıca olası iş kazaları ve yaralanmalar da minimuma inecek. İnsanların ağır işlerde çalışması son bulacağı için servis elemanlarının yıpranmaları da minimumda olacak.