Renault Grubu ilk yarıyılda rekor satış rakamına ulaştı

Dünyanın en büyük otomobil ittifağı Renault-Nissan-Mitsubishi, satışlarının yüzde 5.1 arttığını ve 6 ayda 5,538,530 araç satarak yeni bir rekor kırdıklarını açıkladı.

PAYLAŞ

Dünyanın en büyük otomobil ittifağı Renault-Nissan-Mitsubishi, satışlarının yüzde 5.1 arttığını ve 6 ayda 5,538,530 araç satarak yeni bir rekor kırdıklarını açıkladı. 2018 Renault satış rakamları

Birliğin 3 üyesi; crossover, spor araç, pick-up, sıfır-emisyon elektrikli araçlar ve hibrid elektrikli araç segmentlerinde yükselen bir talep gördü.

Ana markalardan Renault’da Clio, Captur ve Scenic modellerde satış artışı yakalarken Dacia yarım yıl satış rekoru kırdı. Nissan’da ise Note, Serena, X-Trail ve Qashqai modelleri talep aldı. Son olarak Mitsubishi Motors ise yeni Eclipse Cross ve Xpander modellerinin satışları arttı.

Elektrikli araba segmentine yüksek talep

Elektrikli araba segmentinde, Renault ve Nissan yüksek talep olduğunu bildirdi. Renault Avrupa’da yüzde 21.9 piyasa oranıyla elektrikli araç marketinin lideri. Nissan ise yeni Leaf’ten 47 bin adet satarak ilk yarıyı tamamladı.

Renault-Nissan-Mitsubishi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Carlos Ghosn “Üye şirketlerimiz, markalarımızın rekabetçi ve cazip tekliflerini yansıtarak, birden fazla pazarda birim satışlarını artırmaya devam ediyor. 2018’in ilk yarısındaki bu güçlü satış performansı, İttifak 2022 ara dönem planımızda belirlediğimiz öngörümüzü takip ediyor.” dedi

Altı yıllık ara dönem planı kapsamında Renault-Nissan-Mitsubishi, 2022 yılı sonunda yıllık 14 milyon araçtan fazla birleşik satışı öngörüyor. 2017’de İttifak üyesi şirketlerin sattığı 10.6 milyon adetten% 30 daha fazla. Plan ayrıca, ortak platformlar ve güç aktarma organlarının kullanımı da dahil olmak üzere üye şirketler arasında yakınlaşmayı, arabaları elektrikleştirme, bağlantı ve otonom sürüş teknolojilerindeki yenilikleri paylaşmayı da içeriyor.

İttifak üyesi şirketlerin sattığı araçlar, yılın ilk yarısında dünya çapında satılan dokuz arabadan yaklaşık bir tanesini oluşturuyor.

Captur kendi segmentinde bir numara

Renault ve Dacia markaları için yıl ortası satış rekoru kıran Renault Grubu, 2018’in ilk yarısında 2,1 milyon araç sattı. Avrupa’da, en çok satan ikinci marka olan Renault’un Captur’u kendi segmentinde bir numara oldu.

Nissan Motor Co. Ltd. dünya çapında Nissan, İnfiniti ve Datsun markaları altında 2,8 milyon araç sattı. Şirket Çin’de yüzde 10.8’lik bir satış artışı yakaladı.

Mitsubishi Motors, 60’tan fazla ülkede yeni piyasaya sürdüğü Eclipse Cross, dünya çapında toplam 616.648 adet sattı. Ayrıca, Endonezya’dan Filipinler’e Xpander’in ihracatı Nisan ayında başladı.

Renault satış rakamları