renault ez-go konsept cenevre gims2018 otostil dergisi

Renault toplu taşımayı EZ-GO ile robotlaştırdı

Renault toplu taşımayı EZ-GO ile robotlaştırdı

Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki otonom yeniliklerin içinde yer alan Renault, fuarda yeni EZ-GO isimli konsept aracını tanıttı. Firma bu aracı robo-araç olarak tanımlıyor. Geleceğin taşıma aracı olarak lanse edilen EZ-GO’da her şey otonom, üstelik bu aracı isterseniz toplu taşımada isterseniz bireysel ulaşımda kullanabiliyorsunuz. Renault EZ-GO konsept Cenevre Fuarı’nda

Renault tanıttığı bu konsept modeli türünün ilk örneği olarak adlandırıyor. Bunun sebebi de elektrikli, otonom, paylaşımlı bir robo-araç konsepti daha önce yapılmamış. Bu araç bir yerden bir yere toplu halden ulaşmayı kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda bir uygulama üzerinden veya şehir içindeki sabit istasyonlardan çağrılabiliyor.

Robot araç, özel araçların konforuyla, toplu taşımanın verimliliğini, güvenliğini ve araç kullanma kaygısından uzak olma imkanını sunma iddiasıyla üretilmiş.  4. seviye otonom sürüş becerisine sahip olan EZ-GO, öndeki araçla olan takip mesafesini kontrol etmesinin yanı sıra şeritte kalabiliyor, şerit değiştirebiliyor. Olağanüstü bir durum meydana geldiğinde ise kendi başına veya takip merkezine bağlanarak güvenli bir konuma yönlenebiliyor.

Renault EZ-GO konsept Cenevre Fuarı’nda

Renault EZ-GO Cenevre Otomobil Fuarı 2018

Renault EZ-GO Cenevre Otomobil Fuarı 2018