Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma Araba dergisi Otostil

Hyundai Tucson vs Nissan Qashqai vs Jeep Compass

Hyundai Tucson vs Nissan Qashqai vs Jeep Compass

Hyundai Tucson, Nissan Qashqai ve Jeep Compass’ı karşı karşıya getirdik. Kompakt SUV’un kazananı olmak için otostil karşılaştırmasında tüm kozlarını oynadılar. Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma

Tasarımlar dikkat çekiyor

Öncelikle karşılaştırmaya liderle başlayalım. Piyasaya çıktığı ilk günden beri çok beğenilen Nissan Qashqai, fiyatından dolayı satış liderliğini kısa sürede yakalamış ve elinden bırakmamış bir model. Dış tasarımından kısaca bahsedecek olursak kısa süre önce makyajlanan modelin eski nesline oranla daha yumuşak ve akıcı çizgilere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aslında bu nesil Qashqai’de en belirgin olarak fark edilen kalite algısının arttırılması olmuş. Nissan, ön yüz bakımından modelleri arasında bir standardizasyona gitmiş. Mesela, Qashqai ve X-Trail ön yüzleri benzerlikler taşıyor.

Peki nedir bunlar? Geriye doğru çekik far grubu, ızgara üzerinde logoyu çerçeveleyen büyük V simgesi, kromaj sis farı çıtaları ve daha belirgin motor kaputu izleri ilk dikkat çeken benzerlikler. Qashqai’nin arka tasarımına geçildiğindeyse stopların LED ünitelerinin farklı bir desen tasarımına sahip olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Tamponun siyah renkli alt kısmı da tamamen yenilenmiş. Reflektörler biraz daha yukarıya alınırken en alta metal görünümlü koruma plakaları eklenmiş. Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma

Hyundai Tucson & Nissan Qashqai & Jeep Compass

Sırada Hyundai’nin bu segmentteki iddialı temsilcisi Tucson var. Hyundai Tucson, son derece güçlü, sportif ve güven veren bir tasarıma sahip. Ön tarafta yer alan ve markanın tasarım felsefesini tam olarak yansıtan karakteristik altıgen ön ızgara, bu güçlü tasarımı yansıtan en büyük etkenlerden. Geniş çamurluklar, yatay tasarlanan far grubu ve sportif hava girişleri ön taraftan bakıldığında bu otomobile daha geniş bir görünüm kazandırmış.

Tucson’a yan taraftan baktığınızda ise akıcı tasarım felsefesinin tam anlamı ile uygulandığını ve amaçlanan hareket halindeymiş gibi görünümün kazandırıldığını net olarak söyleyebiliriz. Bu sayede otomobilin aerodinamik yapısı da daha akıcı bir hale getirilmiş. Arka kısımda LED stopları yine yatay tasarım uygulanmış. Tampon altında yer alan difüzör, çift egzoz çıkışı ve arka camın üzerindeki küçük spoyler da bu sportif yapıyı pekiştirmiş. Ön çamurluklarda olduğu gibi arka çamurlukların da geniş yapısı, hem bu otomobilin arazi kabiliyetine hem de güçlü duruşuna katkı sağlamış.

Şimdi de bu sınıfa en son dahil olan Jeep Compass’a bir göz atalım. İkinci nesil Compass yuvarlak far yapısından kurtularak, şu an satılmakta olan Jeep modellerinin modern tasarım detaylarını almış. Yapı olarak daha sert bakışlar ve ağırbaşlı duruşu var. Jeep, artık sert Amerikan tavrı sergiliyor; yani özüne döndü. Compass’ın mercekli farları, etrafına kavisli şık bir LED aydınlatma grubuyla kombine edilmiş.

Nissan Qashqai

Eski Compass‘ın hatırlarsanız ön bakışları eski Grand Cherokee ile aynı olup, ızgara sade ve dikine çubuklardan oluşuyordu. Bu sefer Jeep klasik ızgara yapısında oynamalar yaparak, küçük kareler eklemiş. Izgaranın arka planında ise parlak siyah uygulaması, krom çerçeve ile uyumlu olmuş. Eski nesilden kalan yorgun ve halsiz duruşları, yerini dinamik bir yapıya bırakmış. Yapı olarak biraz daha yüksek duran Compass, bunu arka kısımda da hissettiriyor.

Stoplar köşelerden alınarak üstte çıkartılmış. Ve biraz daha büyük tasarlanmış. Far yapısı ise ağabeyi Cherokee‘den farklı ve karakteristik. Compass’ın far hatları daha yuvarlak, Cherokee’nin daha dik ve kare yapıya yakın. Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma

Tucson iç mekanda önde

Nissan Qashqai’nin iç mekanına baktığımız da yaşam alanında büyük bir değişim yapılmamış olduğunu görüyoruz. Buna karşılık aracın donanımına da eklenen dikkate değer yenilikler mevcut. Yeni desenli nappa deri koltuk kullanımı iç mekandaki kalite algısını artırmış. Direksiyon simidinin tasarımı da değişmiş.

D formlu, altı düz direksiyon simidi araca giriş ve çıkışı kolaylaştırırken aynı zamanda daha sportif bir görünüm sunuyor. Direksiyon üzerinden sağ ve sol taraftaki dört yönlü kumanda düğmelerinin tasarımı da yenilendi ve sürücünün gözünü yoldan ayırmadan fonksiyonları kumanda etmesini sağlar hale gelmiş. Yenilenen iç mekanda dikkat çeken bir başka değişim ise vites grubunda yaşanmış.

Kocaman topuzlu otomatik vites yerine X-Trail’da gördüğümüz yeni modern bir vites kolu araca eklenmiş. Bir başka değişiklik ise uzun zamandır beklenen 4 cam otomatik özelliği en sonunda bu makyaj ile gelmiş. Multimedya ekranında bir değişiklik olmaması ve gösterge panelinin de hala eski nesille aynı olmasını beğenmedik.

Jeep Compass

Nissan Qashqai, 4394 mm uzunluğa, 1806 mm genişliğe, 1590 mm yüksekliğe ve 2646 mm aks mesafesine sahip. Qashqai’nin yaşam alanına baktığımız da ise, önde ve arkada sunulan baş ve diz mesafesi herhangi bir sorun yaşatmıyor. Qashqai’in sunduğu bagaj hacmi ise 401 litre.

Tucson’un iç kısmına geçtiğimizde bu otomobilin kokpitinin konfor odaklı tasarlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Konsolun daha yumuşak dokunuşlu malzemeden yapılması bu algıyı kullanıcısına en net olarak aksettiren etkenlerden. Ayrıca direksiyon simidinin daha kalın ve etli yapısı test sürüşlerimiz esnasında bu otomobili kullanırken bizleri güvende ve kendinden daha emin hissettirdi.

Orta konsolda yer alan büyük multimedya sisteminden navigasyon, bluetooth bağlantısı, ses sistemi gibi özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca test otomobilimizde ön ve arka koltuklarda ısıtma sistemi, direksiyon ısıtma sistemi gibi konfor, kör nokta uyarı sistemi, şerit değiştirme ikazı, otomatik park sistemi ve sport sürüş modu gibi teknoloji ve güvenlik sistemleri de yer alıyordu. Vites kolunun altında yer alan dikdörtgen tuş grubundan Tucson’un sürüş modunu, yokuş iniş modunu, otomatik park sistemini ve 4×4 özelliklerini aktif hale getirebiliyorsunuz.

Ayrıca bu grubun hemen üzerinde elektronik el freni butonuna da yer verilmiş. Tucson’un bel destekleri güçlendirilmiş ön ve arka koltukları ile yolculuklar daha mutlu ve rahat geçiyor. Neredeyse otomobilin tüm tavanını kaplayan tamamen açılabilir cam tavan ise içeridekilere üstü açık bir otomobilin sağladığı ferah ortamı yaratıyor.

Hyundai Tucson, 4475 mm uzunluğa, 1850 mm genişliğe, 1660 mm yüksekliğe ve 2670 mm aks mesafesine sahip. 488 litre ile oldukça bonkör bir hacim sunan Tucson, rakiplerine adeta bu konuda gözdağı veriyor.

Jeep Compass’ın iç mekanına baktığımızda ise, Amerikalıların sevdiği tarzda; biraz kaba, köşeli bir yapının olduğu fark ediliyor. Avrupalı tüketicilerin beklentilerini bu çizgiler karşılamakta zorlanacaktır. Bu nedenle Jeep de kokpit için fazla detaya girmiyor. Stili fazla değiştirilmeyen direksiyonu, basit vites kutusu ve dikkat çekiyor. Ne yazık ki iç mekan tasarımı konusunda Jeep rakiplerinden geride kalıyor. Üç kollu direksiyonda ses sistemi kontrolü, telefon özelliği ve hız sabitleme özelliklerinin kontrollerini yapabiliyorsunuz. Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma

Hyundai Tucson

Ayrıca, eskisine nazaran direksiyon hassasiyeti biraz daha iyileştirilmiş. Neredeyse bir önceki nesilden kalan çoğu malzeme değiştirilmiş. Koltuklar da aynı şekilde farklı bir deri ile kaplanmış. Soğutma özelliği dışında koltuklarda olabilecek diğer özellikler mevcut. Vites kolunun önünde AWD sisteminin yönetildiği yuvarlak buton koyulmuş.

Jeep Compass, 4394 mm uzunluğa, 1819 mm genişliğe, 1644 mm yüksekliğe ve 2636 mm aks mesafesine sahip. Compass’un bagaj hacmine ise 410 litre ile rakiplerine göre ne büyük ne de ufak.
Genel olarak her 3 aracın tasarımı oldukça dikkat çekici. İç mekanlarına baktığımızda ise, her 3 araç oldukça keyif veren sürüş ve konfor sunuyor. Boyutsal olarak baktığımızda ise Tucson ve Compass aynı uzunluklarda iken Qashqai daha kısa kalıyor. Tucson genişlik, yükseklik ve aks mesafesi olarak rakiplerinin bir adım önünde yer alıyor.

Motor seçenekleri ne?

Bu üç otomobilinde iç ve dış tasarımlarına kısaca göz attık. Bu 3 otomobili aynı yazıda bir araya getirmemizin en büyük nedeni ise segmentlerinin yanı sıra motor ve şanzıman seçeneklerinin birbirine yakın olması.

Qashqai ile başlayalım. Teste aldığımız otomobilimiz, 1.2 litre hacimden 115 HP güç ve 165 Nm tork üreten benzinli motora sahip. X-Tronic şanzımana sahip bu modelin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.6 litre. Yalnız şöyle önemli bir detay var incelememizde. Teste aldığımız Qashqai, 4×4 çekiş sistemine sahip değil. Dolayısıyla bu alanda rakiplerinden geri kalırken, yakıt tüketimi konusunda ise oldukça avantajlı bir konuma geliyor.

Hyundai Tucson 1.6 litre ile rakiplerinde büyük hacimli motora sahip. 177 HP güç ve 265 Nm tork üreten motor rakiplerinden daha avantajlı. 7 ileri DCT otomatik şanzımanla kombine edilen test otomobilimiz, 100 km’de ortalama 7.5 litre yakıt tüketiyor. Hyundai Tucson tüketicilre hem 4×2 hem de 4×4 çekiş sistemlerine sahip olma şansı sunan tek model. Qashqai & Tucson & Compass karşılaştırma

Peki ya Jeep Compass? Rakiplerine göre 1.4 litrelik benzinli motoruyla Qashqai ve Tucson arasında bir hacme sahip. Ayrıca modelde 4×4 çekiş sistemi ve otomatik vitesle alınabiliyor. 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten test otomobilimiz 9 ileri otomatik bir şanzımanla kombine edilmiş. Bu performanslı şanzımanı ile Compass, 100 km’de ortalama 6.9 litre yakıt tüketiyor.

Arazi istekleri yüksek

Tucson sahip olduğu 4×4 çekiş sistemi ve elektronik kilit başka olmak üzere arazi takviyeleri ile bu karşılaştırmada araziye çıkmaya en çok istekli model.

Uygun lastiklerle pek çok zeminde ilerlemeyi başaran Tucson, yumuşak kumlarda ise zorlanıyor. Asfalt üzerinde oldukça konforlu yol alan modelin yan rüzgarlardan daha az etkilenmesi ve iç mekana daha az ses alması lazım. Ayrıca 19 inçlik jantlar arka koltuklarda sert darbe emişlere sahip. Bu da ister istemez konforu azaltıyor.

Qashqai ise hafif arazide sorunsuz ilerleyebiliyor. Eğer ki 4×4 çekiş sistemli versiyonu tercih ederseniz o zaman da sadece dizel motor ve manuel şanzımanı satın alabiliyorsunuz. Yerden yüksek yapısı ve uygun lastikleriyle Qashqai hafif arazide belirli bir oranda sorunsuz ilerlerken ister istemez 4×4 rakipleri kadar başarılı arazi kabiliyeti sunamıyor.

Asfalt kullanımında ise Qashqai eğer 19 inçlik jantları tercih etmezseniz çok iyi bir yol arkadaşı. Bu büyük lastikler ne yazık ki arka koltuktaki konforu çok azaltıyor. Qashqai’nin süspansiyon ayarları Tucson’a kıyasla daha yumuşak.

Jeep, marka adını bir segmente vermiş bir marka. Bugün pek çok kişi arazi araçlarında jip kısaltmasını kullanıyor. Compass, atalarından aldığı bu büyük sorumlulukla aslında genel görüşte maça 1-0 önde başlıyor. Ağabeylerinden aldığı bilgi-birikimle Compass arazi konusunda etkileyici bir otomobil. Ancak yeni neslin arazi kabiliyeti yüksek olmasına rağmen yol tutuş konusunda çok iyi bir model değil.

Özellikle şasinin burulmasından kaynaklanan sıkıntıları sürüş esnasında hissediyorsunuz. Aracın sahip olduğu 4×4 çekiş sisteminin farklı sürüş modlarının bulunması arazide önemli bir artıyken, asfalt kullanımlarında kalınan yetersizliği örtbas edemiyor.

SONUÇ

Bu araçlarda seçenek çok, fiyatlar değişken. Eğer ihtiyacınız uygun fiyatlı ve yerden yüksek bir modelse o zaman Nissan Qashqai gibi bir seçenek sizin için uygun olacaktır. Ancak 4×4 çekiş sistemine ihtiyacınız varsa o zaman da Hyundai Tucson’u tercih etmekte fayda var. Jeep Compass ise el yakan satış fiyatı nedeniyle yollarda son derece az görülecek bir model gibi görünüyor. Bu nedenle de karşılaştırmamızdan sonuncu ayrılması sürpriz olmadı.

Teknik Veriler Nissan Qashqai & Jeep Compas & Hyundai Tucson

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin Sıralı/4/ Benzin Sıralı/4/ Benzin
 Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine Önde enlemesine
 Supap/eksantrik sayısı 16/2 16/2 16/2
 Motor hacmi 1197 cc 1368 cc 1591 cc
 Maksimum güç 115 HP-4500 d/d 170 HP-5500 d/d 177 HP-5500 d/d
 Maksimum tork165 Nm-1750 d/d 250 Nm-2500 d/d 265 Nm-1500 d/d
 Son hız 173 km/s 200 km/s 201 km/s
 0-100 km/s hızlanma 12.9 sn 9.5 sn 9.1 sn
 Şanzıman X-Tronic 9 ileri otomatik 7 ileri DCT
 Aktarma Önden çekiş Dört tekerlekten çekiş Dört tekerlekten çekiş
 Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk
 Lastikler 215/55 R18 225/55 R18 245/45 R17
 Depo kapasitesi 55 lt 60 lt 62 lt
 Bagaj hacmi 401 lt 410 lt 488 lt
 Ağırlık 1343 kg 1615 kg 1609 kg
 Tüketim (fab. ver.) 5.1/5.2/5.6 lt/100 km 5.9/6.9/8.7 lt/100 km 6.5/7.5/9.2 lt/100 km
 Uzunluk 4394 mm 4394 mm 4475 mm
 Genişlik 1806 mm 1819 mm 1850 mm
 Yükseklik 1590 mm 1644 mm 1660 mm
 Aks mesafesi 2646 mm 2636 mm 2670 mm
 
Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 13.2 9.9 9.2
 0-400 m (sn) 22.8 18.4 17.8
 100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.1 40.4 40.0
 100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.4 41.0 40.4
 Gürültü 100 km/s (dB) 66 67 66
 Test tüketimi (lt/100 km) 6.6 8.1 10.0
 Menzil (km) 833 km 741 km 620 km

Puanlama Maksimum Puan Nissan Qashqai Jeep Compass Hyundai Tucson

Tasarım 10 8 9 8
 İç mekan 10 8 7 9
 Motor 10 6 7 9
 Şanzıman 10 6 9 8
 Performans 10 6 8 9
 Yol tutuş 10 7 6 8
 Fren 10 7 6 8
 Tüketim 10 9 8 6
 Donanım 10 7 7 9
 Fiyat 10 9 4 8
 Toplam 100 73 71 82
 Sonuç 2. 3. 1.