PSA Grup ve Toyota ortak küçük araç üretimini sonlandırıyor otostil dergi

PSA ve Toyota ortak küçük araç üretimini sonlandırıyor

PSA ve Toyota ortak küçük araç üretimini sonlandırıyor

Fransız basınına yansıyan haberlere göre, PSA Grup ve Toyota, 2021 yılına kadar küçük otomobillerin ortak üretimini sonlandırmaya karar verdi, ancak otomobil üreticileri hafif ticari araçlarda yeni bir işbirliğine imza atacak. Toyota Aygo, Çek Cumhuriyeti’nde Peugeot ve Citroen ile kurulan ortak girişimle üretiliyordu.

Toyota, iki otomobil üreticisi tarafından oluşturulan ortak girişimde PSA’nın hisselerini satın alacak ve bu ortak girişimin sonucu olarak Kolin Çek fabrikasında üretim yapacak.

Kolin fabrikası şu anda Toyota Aygo, Peugeot 108 ve Citroen C1 modellerini üretiyor. Ortak girişim artık küçük araçları değil, hafif ticari araçları kapsayacak.

Otomobil üreticilerinin Fransa ve İspanya’daki hafif ticari araçların üretiminde işbirliğini arttıracağı da Fransız basınına yansıyan bilgiler arasında.

PSA sözcüsü, “Kolin ile ilgili olarak, Ocak 2002’de imzalanan ilk ortaklık anlaşması, her bir partnerin belirli bir anda pozisyonunu gözden geçirmesini mümkün kılan bir yakınlığı içermekteydi. Şu an bir değerlendirme sürecindeyiz. Hiçbir şey henüz kararlaştırılmadı.” şeklinde konuştu.