Porsche Taycan Porsche Taycan ne kadar otostil dergisi

Porsche Taycan ismini verdi ama mahkemelik olur mu?

Porsche Taycan ismini verdi ama mahkemelik olur mu?

Porsche Mission E ismiyle bilinen konsept modelin seri üretim haline Taycan adı verildi. Porsche Taycan önümüzdeki yıl yollarda olacak.

Porsche’nin en yeni modeli tamamen elektrikli olarak önümüzdeki yıl yollarda olacak. Konsept modelde adı Mission E olan otomobilin adı seri üretim modelde Taycan olarak değiştirildi. Adının anlamı genç, hayat dolu at olarak açıklanan Taycan aynı zamanda markanın ilk seri üretim tamamen elektrikli otomobili olacak.

600 beygir gücünde

İki senkronize motordan gelen 600 HP güç üreten motor 0-100 km/s hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlıyor ve 200 km/s hıza 12 saniyeden daha kısa sürede ulaşabiliyor. Aracın sahip olduğu menzil ise NEDC verilerine göre 500 km.

Bu araç için 6 milyar Euro yatırım yapan firma 1200 kişiyi işe alacak.

Porsche’nin bu modele Türk Taycan adını vermesi bizim için oldukça güzel olsa da beraberinde bazı sorunlar da getirecektir. Hatırlarsanız daha önce benzer bir isim sıkıntısını kardeş firma Volkswagen yaşamış ve Touran modelinin ismi nedeniyle adı Turan olan bir Türk tarafından mahkemeye verilmişti. Bakalım benzer bir dava da Taycan isimli veya bu ismin patentini alan birisi tarafından Porsche’ye açılır mı?

Porsche Taycan

Porsche Taycan