Pirelli Japonya Grand Prix'si tercihlerini açıkladı otostil Japonya Suzuka pisti

Pirelli Japonya Grand Prix’si tercihlerini açıkladı

Pirelli Japonya Grand Prix’si tercihlerini açıkladı

Pirelli, F1’in efsanevi Suzuka pistindeki Japonya Grand Prix’si için bu yıl orta, yumuşak ve süper yumuşak lastikleri önerdi. Bu seçimle 130R ve kaşık gibi uzun ve geniş virajlarıyla bilinen Suzuka pistinin son derece değişken ve enerjisi yüksek taleplerinin karşılanması amaçlanıyor. Öyle ki, araçlar Suzuka’da neredeyse sürekli viraj alındığı için Japonya’nın tarihi pisti, aman vermeyen akışıyla yarış takviminin en beğenilenleri arasında yer alıyor. Geçen yıl sıralamalarda tüm zamanların tur rekoru kırılmıştı. Peki, bu sezon F1’de sıkça karşılaşıldığı gibi bu rekor daha da kısalacak mı? Pirelli Japonya Grand Prix ‘i tercihlerini açıkladı.

Lastikler açısından pist görünümü

Lastik seçimi görünürde her ne kadar geçen yılla aynı olsa da, tüm hamurlar 2017’ye göre bir kademe daha yumuşak olduğu için bu kombinasyon da aslında birer kademe daha yumuşak. Hızlı virajlarıyla ünlü Suzuka pistinin ritminden dolayı, Suzuka’da çekiş ve frenleme yerine yanal kuvvetler söz konusu oluyor. Yılın bu zamanı hava genellikle öngörülemiyor ve sıkça yağmur yağıyor; bu durum pistin evrimini tahmin etmeyi oldukça zorlaştırıyor. Geçen yılın kazanan stratejisi tek pit stop oldu.

“Otomobillerin üretecekleri yeni taktikleri görmek ilginç olacak”

Formula 1’in lastik tedarikçisi Pirelli’nin Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola, Japonya Grand Prix’si ile ilgili şunları söyledi:

“Sezonun en yüksek enerji yüklerinden biri Suzuka’da yaşanıyor ve normalde görmeye alıştığımızdan çok daha fazla aşınma ve bozulmaya yol açabiliyor. Takvimdeki sekiz şekilli tek pist olması da lastik aşınmasının sağ ve sol tarafta neredeyse eşit olması anlamına geliyor. 2017’de Suzuka’da tek pit stop stratejisi başarılı oldu ama daha önce trend genellikle iki pit stop yönündeydi. Bu yıl daha yumuşak lastiklerin ve daha hızlı otomobillerin üretecekleri yeni taktikleri görmek ilginç olacak. Takımlar büyük olasılıkla ve mümkünse tek pit stop yapmaya çalışacak ama bunu başarmak için elbette lastik yönetimiyle dengelemeleri gerekecek. Bir pit stopta kaybedilen zamana bağlı olarak iki stop daha hızlı olabilir.”

Pirelli Japonya Grand Prix