Peugeot Opel'i Vauxhall yüzünden alamıyor | OTOSTİL

Peugeot Opel’i Vauxhall yüzünden alamıyor

Peugeot Opel’i Vauxhall yüzünden alamıyor

GM Opel markasını PSA Grubu’na satma konusunda oldukça yol kat etti. Bu işlemin toplam değerinin 2 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Eğer bu satış gerçekleşirse PSA toplam Avrupa otomobil pazarının %16’sına sahip olacak hale gelecek. Ancak Vauxhall markasının zarar eden yapısı ve Brexit nedeniyle belirsiz olan geleceği bu satış işleminin şu anda askıda kalmasına neden olabilir.

Geçtiğimiz hafta iki grup yaptıkları açıklamada karlılığı artırmaya odaklandıklarını belirtmişti. GM ve PSA 2012 yılından beri birlikte çalışıyor. Birbirleriyle ortak modeller üreten iki markadan GM’nin Almanya Russelsheim’daki tesisinde toplam 38 bin çalışanın yarısı görev yapıyor. İngiltere’de iki fabrikaya sahip olan Vauxhall ise 4500 çalışana sahip. İngiltere’nin Brexit kararı sonrası Avrupa Birliği’nden çıkması ise satış için izlenecek yol haritasında karışıklıklara yol açıyor. Bu 4500 çalışanın karlılık için işten çıkartılması veya emekli edilmesi gerekiyor. Ancak bu işlemin maliyeti oldukça büyük. Eğer Vauxhall operasyonlarına devam ederse bu kez de istenilen karlılığa ulaşmak mümkün olmayacak.

Bu hafta Richard Johnson tarafından ortaya atılan bir diğer iddia ise Opel’in yoluna sadece elektrikli araçlar üreten bir marka olarak devam etmesi yönünde. Kısa bir süre sonra Ampera-E modelini satışa sunacak olan marka ürün gamına başka modeller de ekleyebilir.

Kısa süre önce GM, Opel markalı araçları Buick logosu altında yeniden satmaya başladı. Bu sayede de bir süredir sessiz kalan Buick yeniden canlandırılmıştı. İlk olarak bu operasyona Astra temelli Verano katılırken üstü açık Cascada ve Mokka’nın ikizi olan Encore modelleri Buick ürün gamına eklenmişti. Aslında ABD’de atılan sadece bir avuç GM modeli farklı ülkelerde üretiliyor. Örneğin Cascada Polonya’da üretilirken birkaç araç da Güney Kore ve Avustralya’da imal ediliyor. 2017 model Buick Envision SUV ise Çin’de üretilecek ile model.