Paris bitti fuarlar da festivallere dönecek

Son zamanlarda hep fuarların artık bittiği, eskisi gibi popüler olmadığını okuyoruz. Buna inanmak benim için zor olsa da Paris Otomobil Fuarı bunun gerçek olduğunu bana ispatlamış oldu.

PAYLAŞ

Önümüzdeki birkaç gün otomotivin gündeminde Paris olacak. Sektördeki en yeni araçlar ve teknolojiler Paris Otomobil Fuarı 2018 ’de tanıtılacak. Ancak gelin görün ki ülkemiz başta olmak üzere, pek çok ülkede bu fuar artık çok da önemli kabul edilmiyor.

Son yıllarda firmaların bir bir fuarlara katılmama kararı almasının da etkisiyle sanal fuar dönemi hız kazanmaya başladı. Bu nedenle de eskiden gitmek için can attığım fuarlar bugün eskisi gibi popüler değil.

Firmalar maliyetleri öne sürerek fuarlara katılmamaya başladı. İki yılda bir düzenlenen Paris ve onunla dönüşümlü yapılan Frankfurt, Avrupa’nın en önemli fuarlarından olmasına rağmen artık sönük geçiyor.

Cenevre daha kompakt bir fuar olduğu için beğenilse de ne yazık ki onun katılım maliyetleri diğer fuarlardan daha yüksek ve bu nedenle onun da uzun ömürlü olmayacağı aşikar.

Peki ama bunlar Avrupa’da olan şeyler; bize ne diyenler sizin için söylüyorum: Eğer bu fuarlar bu hale gelmişse emin olun önümüzdeki yıl İstanbul Auto Show’da düzenlenemeyecek demektir. Zaten sektör sıkıntılı günlerden geçiyor ve satış hedefleri 4-5 yıl öncesine döndü, bu nedenle de fuarlara harcayacak bütçe bulunamayacak.

Otomobil meraklıları ise beğendikleri araçları ancak internetten takip edebilecek.

Yeni trend festivaller olur

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da nam-ı diğer Formula 1 pistinde çok güzel bir organizasyon yapıldı. V Weekend olarak adlandırılan bu etkinlikte hem Intercity ve pistin sahibi Vural Ak özel koleksiyonunu sergiledi hem de firmalar bu alana stand açarak adeta mini bir fuar alanı oluşturdu.

Organizasyondaki drift gösterileri, taksi drive etkinlikleri gibi renkli anlarla da seyirciler keyifli anlar yaşadı. Bu organizasyon aslında yeni nesil fuarların da habercisi gibi. Görünen o ki ilerleyen dönemde kapalı ve bangır bangır tüm müziklerin birbirine karıştığı fuar salonları yerine bizleri açık havada keyifli anlarda yeni modelleri görmek bekliyor.

Sektöründe hep ilkleri yapan Vural Bey anlaşılan ülkemizdeki fuarcılığa da bu sayede yön vermiş olacak.

PAYLAŞ