Otonom araçlar ile otomobillerin her parçası değişiyor otostil otonom kapı sistemi

Otonom araçlar yüzünden kapılar bile değişecek

Otonom araçlar yüzünden kapılar bile değişecek

Otonom araçları şu an için cadde ve sokaklarda göremesek de bu teknolojiye büyük paralar akıtıldığı bir gerçek. Günümde belirli bölgeler dışında trafiğe çıkma izni olmayan bu araçlara harcanan para, diğer tüm otomobilleri daha da geliştirmek için faydalı oluyor. Bunun en büyük örneklerinden biri ise kendi kendine kapanan, otonom kapı sistemi.

Genel merkezi Detroit’in kuzeyinde bulunan Brose şirketi, otomobilin neredeyse her parçasının otonom sürüş teknolojisi geliştikçe değişeceğine dikkat çekiyor.

Brose mekatronikte uzmanlaşmış, mekanik ve elektrik mühendisliği alanında çalışmalar yapan özel bir Alman şirketi. Hemen hemen her büyük otomobil üreticisinin tedarikçisi olan şirket; yılda ortalama olarak 200 milyon civarı elektrik motoru üretiyor. Şirket elektrikli motorların yanı sıra elektrikli camlar, koltuklar, asansörler ve klimalar da üretiyor. Brose’nin ürettiği en yeni ürünlerden biri ise, otonom araçlar için tasarlanmış olan kendi kendine kapanabilen bir kapı sistemi ve bu sistem seri üretim için neredeyse hazır durumda.

Bu durum kulağa çok zor gelemeyebilir. Ancak açık otomobil kapılarının kendi kendine kapanması, otomatik olarak kapanan sürgülü kapılardan ayrı tutulmalı. Çünkü sürgülü olamayan kapılarda böyle bir teknolojiyi kullanmak, şirkete göre teknik açıdan oldukça zahmetli oluyor.

Brose’nin Kapı Sistemleri Geliştirme Direktörü Michael Kidd, şirketin bir kapının içindeki tüm bileşenleri rastgele paketlenmiş bir set olarak değil, entegre bir sistem olarak geliştirdiğini belirtiyor.

Brose kendiliğinden kapanabilen kapı mekanizmaları üzerinde çalışan tek tedarikçi. Brose Başkan Yardımcısı Arnd Herwig, otomobil üreticilerinin mekanizma arayışında şirketle iletişime geçtiğini söyledi.

Mekanizma için mühendisler; küçük bir elektrik motoru kullanmış ve bunu kapıdaki kontrol kayışının yanına yerleştirmiş. Bu durum kapının çok açılmasına engel oluyor. Kapı açılış yönünde bir nesne algılarsa otomatik olarak duruyor. Tüm bu süreç otonom olarak gerçekleşiyor.

Şirkete göre bu sistem çok yakında üretime geçmeye hazır olacak.

Otonom kapı sistemi