otomobil klima temizliği nasıl yapılır otostil dergi araba dergisi

Klima kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Klima kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Sıcak havalarda otomobil içindeki en önemli konfor araçlarından birisi olan klimaların yeniden kullanılmaya başlaması ile birlikte kötü koku başta olmak üzere birçok yeni problem ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kış ayları boyunca kullanılmayan klimaların kullanılması ile birlikte otomobil içine yayılan kötü kokular rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Bunun nedeni ne diye düşündünüz mü?

Klima kanallarında oluşan nem, klima uzun süre kullanılmadığında ciddi bir bakteri oluşumuna neden oluyor. Klimalar kullanılmaya başlandığında ise oluşan bu sağlıksız ortam otomobilin içine dağılıyor. Ağır bir koku yanında sağlığımızı tehdit eden bakterilerin hava kanallarından temizlenmesi büyük önem taşıyor.

Yaza girerken klima kullanmadan önce klima kanallarının temizliğinin yapılması hem kendimiz hem de otomobil içinde yer alan sevdiklerimizin sağlığı için önemli bir uygulama ve mutlaka yapılması gerekiyor.

Tüm otomobillerin hava kanallarına oluşan bu bakterilerin bazıları ağır koku derecesine kadar ulaşırken bazıları henüz koku noktasına ulaşmamış olabilir. Ama bu sağlığı tehdit ediyor olmasının önüne geçmiyor. Birçok yerde duyduğumuz “klima başımı ağrıtıyor” cümlesinin altında yatan gerçek de budur.

Otomobil klima temizliği nasıl yapılmalı?

Yaklaşık yarım saatlik bir uygulama ile yapılacak klima kanalları temizliği ile sağlığımızı tehdit eden bu durumdan kurtulmak mümkün. Klima temizliğinde iki farklı yol kullanılıyor.

Yıllardır kullanılan ilk sisteme göre klima temizleme spreyi bir hortum yardımı ile klima kanallarına sıkılıyor. Bu sistemle üst düzeyde bir temizlik sağlanıyor olunsa bile özellikle son yıllarda otomobillerde artan elektronik aksama bu kimyasalın teması durumunda bazı parçaların arızalanması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle bu tarz yapılacak temizlikte personel bilgisi ve profesyonelliği çok önemli.

İkinci sistem de ise (son birkaç yıldır kullanılıyor) otomobili içine bir sprey bırakılıyor. 15 dakika boyunca temizleme kimyasalını otomobilin içine püskürten bu sistemle temizlik çok daha güvenli olarak yapılıyor. Bu ürünün dezavantajı ise çok yoğun kirli olan kanallarda etkisinin çok fazla olmaması.

Her iki uygulama türünden sonra otomobilin içine mutlaka ozonla dezenfeksiyon işlemi yapılmalı. Böylece otomobil içindeki klima kanalından kaynaklanan, kaynaklanmayan tüm koku, virüs ve bakterileri de temizleyerek yaza steril ortamda başlamak mümkün.

Klima temizliği ile birlikte yaz öncesinde polen filtresinin değiştirilmesi ve klima gazının tamamlanması dikkat edilmesi gereken diğer noktalar.

otomobil klima temizliği

otomobil klima temizliği