Otomobilini yenileyemiyorsan eskisine bakım yaptır

Yeni bir otomobil almaya gücünüz yetmiyorsa 1000 TL bedelle güncel aracınızı kapsamlı bir kozmetik yenilemeden geçirebilirsiniz.

PAYLAŞ
otomobil bakımı

Otomobil bakımı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Eskiyen aracınızı iyi bir bakımla yeni gibi yapabilirsiniz.

Artan döviz kurları ve buna bağlı olarak her geçen gün daha da yükselen otomobil fiyatları nedeni ile otomobil almak, otomobili yenilemek çok daha zor bir hale geldi. Otomobilini yenilemeyi düşünen birçok kişinin fiyatların yükseldiği bu süreçte bu isteğini ertelediğini görüyoruz.

Otomobil alımının ertelendiği bu süreçte kullanılan otomobilin korunması çok daha uzun süre keyifle kullanılabilmesi açısından büyük önem taşıyor. Otomobilini yenilemeyi erteleyenler bu süreçte otomobilleri için hangi uygulamaları yaparak yenileyemeseler de yeni gibi bir otomobil kullanabilirler.

1Dış temizlik

İlk yapılması gereken otomobil dış yüzeyindeki yıpranmaların minimuma indirilmesi. Boya temizleme, parlatma ve koruma dediğimiz bu uygulamalarla otomobil yüzeyindeki zift, reçine, endüstriyel tozlar temizlenir ve kılcal çizikler nano teknoloji cilalar ile içleri doldurularak yok edilir. Bu işlemler sonrasında elde edilen parlaklık tercihe göre 6 ay, 1 yıl ya da 2 yıl gibi süreler ile koruma altına alınabilir.

2İç temizlik

Otomobil dış yüzeyinde elde ettiğimiz bu yenileme işlemi sonrasında ikinci aşamada iç temizlik ve sterilizasyon uygulamasını yapılmalı. Otomobilin iç yüzeyindeki tüm aksamların temizliğini içeren bu uygulama yaklaşık 5 saat süren ve başta tekstil aksamlar (koltuk, tavan, taban halısı, bagaj vb) olmak üzere tüm noktalarda detaylı temizlik sağlayan işlemleri kapsar. Sonrasında yapılacak detaylı iç temizlik ve sterilizasyon işlemi ile otomobil içindeki virüs, bakteri, mikrop ve kokular %99,9 oranında giderilir.

3Motor ve detay temizliği

Motor temizliği bir sonraki aşamada yapılması gereken uygulama olmalıdır. Özellikle elektronik aksamlar nedeni ile su yerine daha çok temizleyici kimyasal ürünler kullanılmalı.

Klima kanallarının temizliği de bir diğer önemli konu. Nemli ortamlar nedeni ile zamanla bakteri oluşan klima kanallarının temizliği otomobil içinde sağlıklı bir seyahat için önem taşıyan uygulamalardan birisi. Periyodik olarak bu temizliğin yapılması önemli. Far – stop temizliği, cam filmi gibi ek uygulamalar da bu çalışmalara eklenebilir.

4Fiyatlar nasıl

Yaklaşık 1.000 TL seviyesinde bir rakama yaptırabileceğiniz bu uygulamalar ile otomobilinizi yenileyebilir, yeni bir otomobili alamıyor olsanız bile yenilenmiş bir otomobilin keyfini sürebilirsiniz.