Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar otostil dergisi

500 metrenin değeri 58 lira mı?

500 metrenin değeri 58 lira mı?

Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü arasında neden bu kadar fark var? Son zamanlarda kafayı buna taktım.

Şu bir gerçek ki Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü hayatımıza girdiğinden beri gidilecek yere göre yolculuğun süresi önemli ölçüde kısaldı. Geçtiğimiz günlerde İzmir’e gitmek için Osman Gazi Köprüsü’nü kullandım ve gerçekten neredeyse hiç trafikle karşılaşmadan kısa sürede gideceğim yere vardım.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ise güzergah itibariyle pek kullandığım bir noktada olmamasına rağmen, boş olması nedeniyle bazen tercih ediyorum.

Benim bu iki köprü arasında dikkatimi çekense aralarındaki geçiş ücretlerinin farkı.

İki köprünün uzunlukları birbirine yakın. Yavuz Sultan Selim yaklaşık 2100 metre iken öbürü yaklaşık 2600 metre uzunluğunda. Yani aralarında kabaca 500 metre var.

Peki neden geçiş ücretleri bu kadar farklı?

Yavuz Sultan Selim’den geçmek için en az 13,05 TL ödenirken, Osman Gazi’den geçmek için 71,75 TL ödemek gerekiyor.

İnşaat maliyetleri, istimlak bedellerinin farkı vs gibi konular elbette iki köprü arasında farklıdır ancak bu kadar fark olmasını ben anlayamıyorum.

Fiyatlandırmada tüketimden elde edilecek kar hesaplanmışsa bu çok yanlış. Osman Gazi Köprüsü’nü kullanmayıp körfezi dolaşmak veya feribota binmek bu fiyatı vermek istemeyenlerin tercih ettiği yol. Özellikle şirket aracıyla yolculuk yapanlar nasılsa yakıt bedava diye bu yolu izliyor. Ancak ülkemiz petrolü ithal ettiği için dövize karşı başlatılan kampanyalar nedeniyle Osman Gazi Köprüsü’nde de fiyat değişikliğine gidilmesi ve tüketicilerin daha az yakıt tüketerek cari açığa katkı yapması hedeflenmeli.

Varsın İstanbul’daki diğer iki köprünün geçiş ücretleri gibi olmasın ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden pahalı olsun ama yine de Osman Gazi Köprüsü’nün geçiş ücretleri umarım bir an önce düşürülür ve bu güzergahın daha fazla kullanılması sağlanır.