Nissan Micra kullanılmış test Micra ne kadar otostil dergisi

Nissan Micra otostil kullanılmış otomobil testinde

Nissan Micra otostil kullanılmış otomobil testinde

Her ne kadar Avrupa’da yeni nesli satılmaya başlansa da Nissan Micra ülkemizde henüz eski kasa ile satılıyor. Çünkü modele olan talep çok fazla. Biz de Nissan Micra’yı kullanılmış otomobil test konuğumuz yaptık. Nissan Micra kullanılmış test konuğumuz oldu, hünerlerini gösterdi.

Küçük sınıf artık tartışmasız çok popüler. Büyüyen boyutlar, genişleyen iç mekan ve artan donanımların etkisiyle daha önce kompakt sınıftan araç alanların çoğu otomobillerini yenilerken artık küçük sınıfa yöneliyor.

Nissan Micra kullanılmış test başladı

Buradan hareketle biz de şirketimize 2 araç satın almaya karar verdiğimizde tercihimizi küçük sınıftan yana kullandık ve Nissan Micra’da karar kıldık. Bu araçları henüz ne kadar süre kullanacağımızı netleştirmedik, sanırım bu konuda biraz suyu akışına bırakacağız.

Nissan Micra yurtdışında yenilenmiş olsa da ülkemizde hala eski nesli ile satılıyor. Çünkü aracın satış rakamları oldukça yüksek ve Nissan Türkiye yetkilileri haklı olarak işleyen sistemi bozmak istemiyorlar. Bu kararın tüketici açısından önemi ise Micra’nın satış fiyatının rakiplerine kıyasla bir hayli düşük kalması…. Pek çok rakibi 80-90 bin TL’lik fiyat etiketin sahip olsa da Micra onlardan kayda değer biçimde ucuz. Eğer yeni nesil ithal edilirse bu fark da hiç kuşku yok ki kapanacaktır.

Model algısı değişti

Nissan Micra’nın tasarımı kabul etmek gerekir ki biraz kadınsı. Ancak ilk nesillerdeki haliyle kıyaslandığında değişimi hemen fark ediyorsunuz. Eğer kırmızı gibi ilk anda göze çarpan bir renk seçmezseniz bu aracı erkekler de rahatça kullanabilir, yollarda pek çok erkeğin bu aracı tercih ettiğini unutmayın.

Araçta 1.2 litrelik benzinli motor yer alıyor. 80 HP gibi mütevazi güç üreten motorun manuel ve CVT şanzıman seçenekleri var. Biz tercihimizi CVT’den yana kullandık. Bu vites kutusu trafikte yorulmanızın önüne geçiyor. Elbette performans isteklerini bu birliktelikle bir kenara koymakta fayda var, zira Micra’nın işi performans değil.

Nissan Micra kullanılmış test

Nissan Micra kullanılmış test

Sıfır km’de başladığımız testte yaklaşık 15 günde 1500 km’yi geride bıraktık. İlk günlerde 9.2 lt düzeyinde olan tüketim şu anda 8.2 lt seviyesine kadar geriledi. Diğer otomobilimizin odometresi henüz 600 km’de ve o da tüketimi 8,5 lt’ye kadar çekti. Görünen o ki Micra ilerleyen km’lerde tüketimini çok daha aşağı çekecek.

Aracın küçük boyutlarına karşılık sunduğu iç mekan genişliği sizi şaşırtıyor. Açıkçası ekibimizin neredeyse tamamı iri insanlardan oluşmasına rağmen 4 kişi hiç sıkışmadan yolculuk yapabiliyor. Bagaj da derinliği ile başarılı ve hacmi yeterli.

Yeni bir otomobil olmasından ötürü henüz iç mekanda rahatsız edici bir tıkırtı vs yokken, malzeme kalitesi birkaç nokta dışında kullanıcı beklentilerini karşılayabiliyor.

İlerleyen günlerde aracın km’sinin artması ve ekipteki diğer arkadaşların da araçları kullanmaya başlamasıyla Micra’larımızı zorlu bir mücadele bekliyor.

Nissan Micra kullanılmış test

Nissan Micra kullanılmış test

Nissan Micra Garantiler

2 yıl ya da 60.000 km’ye kadar araçların garanti süresi içinde gerek malzeme ve işçilik, gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değişen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep edilmeksizin Nissan Yetkili Servisleri’nde onarımı yapılıyor. Nissan araçları binek otomobillerde 2 yıl/60.000 km, ticari araçlarda 2 yıl/100.000 km garanti kapsamında olup; ayrıca Nissan Otomotiv A.Ş, aracın ilk satış tarihinden itibaren başlamak üzere 3 yıl/100.000 km süresince Nissan Kalite Güvencesi ile işçilik ya da malzeme hatası sonucu üretimden kaynaklanabilecek problemlerin ücretsiz onarımını garanti ediyor.