Nissan Micra ikinci el dünyasının aranılan yıldızı mı? OTOSTİL

Küçük dev Nissan Micra’nın ikinci fiyatı el yakıyor

Küçük dev Nissan Micra’nın ikinci fiyatı el yakıyor

Nissan Micra yenilenmiş olsa da hala iyi bir otomobil. Özellikle başarılı şehir içi kullanım özellikleri ile o hala bu sınıfta aranılan bir otomobil. Ancak ikinci el fiyatlarının artması Nissan Micra için iyi olmamış.

Nissan Micra’nın sevimli bir tasarıma sahip olduğu bir gerçek. Önde araca sinirli ve sert bir ifade sağlayan farları, onlarla uyum içindeki geniş havalandırma kanalarına sahip ızgarası ve katlı motor kaputu ile Micra’nın ön tasarımı sevimli ancak agresif bir tarza sahip. Çift bölmeli ızgara sistemi yeni yüzde yerini bütünlük teması kazandıran bir tasarıma bırakmış. Ön bölümdeki radikal değişimler arka bölümde çok fazla görülmüyor. Ana hatların korunduğu arka kısımda stopların tasarımı elden geçirilmiş.

Nissan Micra ikinci el

Nissan Micra ikinci el

Boyundan büyük iç mekanı var

Aracın iç tasarımı ise bu kadar küçük bir otomobilden beklenmeyecek kadar ferah sayılır. Tamamı açık renkli malzemelerle döşenen yaşam bölümü bize bu ferahlığı sağlıyor. Bolca sert plastiğin kullanıldığı Micra, malzeme kalitesi olarak diğer rakiplerine göre daha iyi iç mekan sunuyor. Aracın hem önde hem de arkadaki diz ve baş mesafesi beklentileri karşılar nitelikte. Aracın arkasında ise 265 litrelik bir yükleme alanı bulunuyor.

Nissan Micra gücünü 1.2 lt benzinli motordan alıyor. CVT şanzıman ile desteklenmiş bu ünite 6000 d/d’de 80 HP güç, 4000 d/d’de ise 110 Nm tork üretiyor. Aracın kağıt üstündeki verileri de bu modelin performanstan ziyade şehir içi kullanımları düşünülerek hazırlandığını ortaya koyuyor. Sürüş esnasında ise 80 HP’nin bu araç için yeterli olduğunu anlıyorsunuz. Alt devirlerde cansız olan motor CVT şanzımanın geciktiği durumlarda can sıkabiliyor. Sarsıntısız geçişiyle ön plana çıkan CVT şanzıman eski ünitelere kıyasla önemli iyileştirmelere sahip olsa da hala kusursuz değil.

Nissan Micra ikinci el

Nissan Micra ikinci el

Nissan Micra’nın yol tutuş kabiliyeti beklenenden daha iyi seviyede. Aracın süspansiyon sistemi hafif sert ayarlara sahip olduğu için izinden pek sapmıyor. Ancak direksiyon sistemi konfor odaklı ayarlandığı için daha çok şehir içinde beklentileri tam olarak karşılıyor.

Nissan Micra kısa süre önce yeni nesliyle satışa sunuldu. İkinci elde yaşanan fiyat dalgalanmaları nedeniyle bu modelin fiyatı ne yazık ki çok arttı. Daha önce ulaşılabilir bir fiyat etiketine sahip olan Micra için artık istenilen bedeller hiç de az değil.

Aracın yeni neslinde 1.0 litrelik motor ve otomatik vites kutusu için istenilen bedel 193.700 TL iken, 2017 model örnekleri için 125 bin TL civarında bedel talep ediliyor. İkinci elde araca olan talep oldukça yüksek.

Sonuç

Micra gerçekten pratik bir kullanıma sahip. Ses alan iç kabin, manuel açılan arka camlar, sert plastikle kaplı iç mekan gibi eksikleri olsa da rakiplerine nazaran daha geniş iç hacmi, sarsıntısız geçişlere sahip CVT şanzıman ile aktif ve pasif güvenlik elemanlarını eksiksiz sunması gibi artılarıyla hala iyi bir otomobil olduğunu ortaya koyuyor.  Yakıt tüketimi konusunda da CVT şanzıman oldukça ekonomik.

Nissan Micra ikinci el

Nissan Micra ikinci el

Teknik veriler Nissan Micra

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3/Benzin

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 1198 cc

Maksimum güç 80 HP-6000 d/d

Maksimum tork               110 Nm-4000 d/d

Son hız 161 km/s

0-100 km/s hızlanma 14.5 sn

Şanzıman CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Kampana

Lastikler 175/60 R15

Depo kapasitesi 41 lt

Bagaj hacmi 265 lt

Ağırlık 945 kg

Tüketim (fab. ver.)         4.6/5.4/6.7 lt/100 km

Uzunluk 3825 mm

Genişlik 1665 mm

Yükseklik 1510 mm

Aks mesafesi 2450 mm

Fiyat 125.000 TL

 

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            15.0

0-400 m (sn)      Ölçülemedi

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       41.8

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         42.1

Gürültü 100 km/s (dB)  67

Test tüketimi (lt/100 km)             6.6

Menzil (km)       621

Yazı Mert Duran Fotoğraf Kaan Tütüncüoğlu