Nasıl yarışçı olunur? İlk pist deneyimim

Otomobil kullanmayı seven her insanın yaşaması gereken bir deneyim. Ben de bu yazımda sizlere ilk pist deneyimimi anlatıcam.

PAYLAŞ
nasıl yarışçı olunur

Dünya genelinde otomobil seven herkesin hayalidir bir gün pistte otomobil kullanabilmek. Küçük yaşlardan itibaren bir şekilde (gerek ailemizin otomobili gerekse de oyuncak otomobillerimiz yardımıyla) otomobil kültürünü ve sevgisini kapıyoruz. Bunun sonucunda hemen hemen herkes nasıl yarışçı olunur veya nasıl pistte otomobil kullanılır gibi şeyleri düşünmeye başlıyordur.

Ben de gerek ailem olsun gerekse de çevrem vasıtasıyla otomobiller ile büyümüş ve onları seven birisi olarak bu deneyimi yaşama fırsatı buldum. İlk anılar unutulmaz derler ya bu da benim için böyle bir anı! Kolay kolay unutamayacağım; pistte her otomobil kullandığımda tekrardan aklıma gelen güzel bir hatıra. Şimdi bu hatıradan sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Bu yazıyı okurken bazılarınızın aklına süper spor bir otomobil ile yaşanmış bir anı gibi canlanabilir bu olay ama aslında öyle değil. Alfa Romeo’nun gerçekleştirdiği bir otomobil etkinliğiydi. Benden fazlasıyla deneyimli olan o pisti ve otomobilleri daha iyi bilenlerle beraber ilk defa pistte bir otomobil kullanacaktım. Açıkcası heyecandan ellerim terlemeye başlamıştı.

Araçlara bindikten sonra iki kişilik ekipler halinde otomobillere bindik ve ilk harekete başladık. Öncelikle otomobil ile pisti turladık. Etabı tanımak, virajları öğrenmek ve az da olsa aracın dengesi hakkında bilgi sahibi olmak içindi bu tur! Evet o özel an yaklaşmıştı ve direksiyon başına geçip gerçek pist turu atmanın zamanı gelmişti. Araçlar ile pistte 3 tur atacaktık daha sonra diğer pilot otomobili kullanacak ve 3 tur da o atacaktı. Ben içlerindeki en amatör olarak en arka sırada bulunan araca geçtim ve başladık hızlanmaya. Düzlükte elimizden geldiği kadar gazlıyor sonra virajlara yaklaştığımızda yavaşlayıp virajı keserek (Dış apex noktasından orta kısıma gelmek) içeri giriyorduk. Fazlasıyla keyif alıyor ve eğleniyordum. Öyle ki piste nasıl 3 tur döndüğümüzü anlayamadım. Devamında tam bu eğlenceli anlar bitti diye düşünürken eğitmen fazladan zamanımız olduğunu ve tekrar 3 tur daha pistte otomobil kullanabileceğimizi söyledi. Durum böyle olunca herkes kabul etti ve toplamda 9 tur atmış olduk.

Pist etkinliğini tamamladığımızda ise yani 9 turun sonunda ise otomobilden indiğimde ellerim buz gibi olmuş ve titriyordu. Tabii bileklerim de ağrıyordu. Çünkü daha önce dönmeye cesaret edemediğim hızlarda son derece güvenli bir alanda otomobille virajlara girebiliyordum. İşte o gün bir kere daha anladım ki, pist kültürü çok farklı bir kültür ve trafikte kuralların dışına çıktığımızda ne kadar fazla hayatı tehlikeye atıyoruz. O günden sonra defalarda farklı pistlerde otomobil kullanmış olsam bile bu unutamadığım anımı bu haftaki köşe yazımda sizler ile paylaşmak istedim.

Daima kurallara uyarak güvenli bir şekilde otomobil kullanın ve başkalarının canını tehlikeye atmayın.

nasıl yarışçı olunur