Mobil 1, 50 yıldır motor sporlarının kalbinde

Mobil 1, motor sporlarındaki başarısını ‘Motor Garantisi’yle Türkiye’ye taşıyacak.

PAYLAŞ

Mobil Oil Türk A.Ş Genel Müdürü Münci Bilgiç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Aslında pek çok kullanıcı için standart bir yağ olarak görünen Mobil 1’in arkasında çok ciddi Ar-Ge faaliyetleri ve dünyanın en önemli otomotiv üreticileri ile işbirlikleri olduğunu çok kimse bilmiyor. Biz de bu konulara ışık tutması için Münci Bey’e sorularımız yönelttik.

Otostil: Münci Bey, Mobil 1 denilince akla hemen motor yağı geliyor. Ancak özellikle son dönemlerde başta motor sporları olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösteriyorsunuz. Firmanızın bu çalışmaları yeni mi?

Münci Bilgiç: Motor sporları, piyasaya sunulduğu ilk yıllardan bu yana Mobil 1 dünyasında çok önemli bir yer tutuyor. Biz de Mobil 1 olarak performanslı otomobillerin kalbinde olmaya ve onlara güç vermeye devam ediyoruz. Sizlere kısaca Mobil 1’in motor sporları tarihinden bahsetmek isterim. 1974 yılında, tamamen sentetik ilk Mobil 1 motor yağı piyasaya çıkarak geleneksel yağlardan çok daha üstün bir yağlama potansiyeli ortaya koydu. Mobil 1’in motor sporları geçmişi ise, yine 1970’lerin başındaki ralli yarışlarına dek uzanıyor, fakat yarış konusuna tam anlamıyla ağırlığımızı vermemiz, 1978’de Williams Formula 1 ekibinin sponsorluğu ve 1987 yılında Rusty Wallace’ın NASCAR’daki ‘No. 27’ arabasının sponsorluğu ile resmiyet kazandı. O andan itibaren, Mobil 1’in yarış pistlerinde ve alanlarındaki varlığı global boyutlara ulaştı.

OS: Biz Mobil 1’i standart bir motor yağı olarak biliyorduk. Ancak görünen o ki özellikle Ar-Ge konusunda çok ciddi yatırım ve çalışmalarınız varmış. Bunu biraz açar mısınız?

MB: Bugün, Mobil 1 sentetik yağları, en zorlu koşulların çoğunda, sıra dışı motor performansını ve korumasını sağlama yeteneğiyle tanınıyor. Otomotiv teknisyenleri, yarış arabası sürücüleri, ekip sahipleri ve dünyanın lider konumdaki otomotiv üreticileri, Mobil 1 yağlarının sunduğu ileri düzey teknolojiyi onaylıyor. Mobil 1, uzunca bir süredir dünyanın her yanında en zorlu ve popüler motor sporları serilerinde yarışan ekiplerin tercih ettiği yağ markası olmuştur. Motor sporları, mirasımız ve bizi biz yapanların temel öğelerinden biri olmayı sürdürüyor. Pistte olduğu kadar yolda da üstün performansı geliştirmeye duyduğumuz tutkuyla desteklenen motor yağı ve yağ serimizi daha da ileri taşımak için yeni teknolojik ilerlemeler ile sınırları zorluyoruz.  300°C’den fazla sıcaklığa dayanıyor Formula 1’de Aston Martin Redbull Racing takımıyla önemli bir sponsorluğumuz var.

Aston Martin Red Bull Racing’in resmi yağı ve yakıt ortağı olarak, ileri düzey ürünlerimiz sayesinde yüksek güç sahibi RB13 yarış arabalarını destekliyor ve karma turbo güç ünitesinin performansını artırmaya yardımcı oluyoruz. Bir Grand Prix yarış arabası, yarış başına 3.000 vites değiştirmeye dayanıklılık gösteren bir şanzıman ve 300°C / 572°F’ye kadar sıcaklıklara maruz kalan motor yağı ile 15.000 d/d’ye kadar hızını arttırabilmektedir. Mobil 1 yağlayıcıları 300’ü aşkın hareketli parçayı ayırmakta ve soğutmakta olup yer çekimi kuvvetinden binlerce kat daha büyük motor kuvvetlerine dayanıklılık göstermekte ve 900 HP’lik bir aracın oluşturduğu gerilime karşı koruma sağlar. Mobil 1 ve Aston Martin Red Bull Racing bunu gerçekleştirmek için birlikte çalışmakta ve pistteki ortaklığımız motorunuzun her geçen yıl en iyi şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayan binek araçları ürünleri geliştirmemize yardım etmekte.

“NASCAR’dan WRC’ye kadar sponsoruz”

Bununla beraber NASCAR yarışlarında Ford, Türkiye’de de yer alan ve Avrupa’da 10 ayağı olan Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) Toyota, WEC olarak bilinen ve 8 değişik etabı bulunan Le Mans yarışlarında ise hem Porsche hem de Toyota’nın sponsorluklarını üstleniyoruz.  Yine Paris Dakar Rallisi’nde ise yetkili servislerden birinin sponsorluğunu sürdürüyoruz. Hem marka bilinirliğini artırmak hem de en zor şartlarda yağlarımızı test etmek adına tüm bu yarışların sponsorluğu noktasında organizasyonların içerisinde yer almaya devam ediyoruz. Yani motor sporlarının olduğu neredeyse her yerdeyiz. Mobil 1 olarak, dünyanın önde gelen araç üreticileriyle de çok yakın bir ilişki içindeyiz. Globalde Aston Martin, Bentley, Chevrolet, Mercedes-AMG, McLaren ve Porsche gibi markalarla çalışıyoruz. Bu markaların 70’ten fazla üst düzey modelinin fabrikada gerçekleşen ilk dolum aşamasında dünyanın önde gelen sentetik motor yağı Mobil 1 tercih edilmektedir.

“Porsche ile iyi bir uyum yakaladık”

OS: Son dönemde Porsche’nin yarış parkurlarında elde ettiği sonuçlarda sizin de payınız büyük. Porsche ile işbirliğinizin içeriği nedir?

MB: Şu anda en önemli işbirliklerimiz başında ise Porsche ile yaptığımız anlaşma geliyor. Otomotiv endüstrisinin en gelişmiş ve yenilikçi iki markası, yol performansında ön sıralarda yer almak ve motor sporlarında benzersiz bir başarıya yol açan teknolojileri geliştirmek için 1996 yılında güçlerini birleştirdi. Bahsettiğimiz gibi, performans odaklı otomobiller üreten Porsche markasının ilk dolum ve tavsiye yağ markasıyız. Bununla beraber, dünyanın yakından ve ilgiyle takip ettiği çok önemli motor sporları organizasyonlarında markayla bir araya geliyoruz. İki marka arasındaki sinerjiyi Mobil 1’in Porsche Supercup ve Porsche Carrera Cup sponsorluklarından daha iyi bir şey gösteremez. Bunlardan ilki: Porsche Mobil 1 Supercup 2007 sezonunun başında dünyanın en hızlı ve en prestijli tek markalı şampiyonası olan Porsche Mobil 1 Supercup’ın ana sponsoru haline geldik. Yalnızca tedarikçi değil, araçların ayrılmaz bir parçası olmaktan da gurur duyuyoruz. Bu da bize öğrendiklerimizi doğrudan yoldaki deneyimlere uygulama konusunda benzersiz bir fırsat sunuyor.

Bu organizasyonda “Porsche 911 GT3 Cup”, yani Porsche 911’in yol versiyonuyla yakından akraba olan 485 HP’lik, çevik yarış arabaları yer alıyor. Böylece, pist için tasarlanmış olan Mobil 1 ürünlerini doğrudan test etmek ve onların yolda daha etkili bir biçimde çalışmasını sağlamak için gereken platform bize sunuluyor. En hızlı spor araçlarla çalışmadan edindiğimiz bilgi ve uzmanlık, doğrudan yol aracı ürünlerimize aktarılıyor.  İkincisi ve final yarışını yakından takip etme fırsatı yakaladığımız: Porsche Carrera Cup  Porsche Carrera Cup, 911 Carrera’ların pist versiyonlarıyla mücadele edilen özel bir organizasyon. Mobil 1 madeni yağları da yine bu organizasyonun ana destekçileri arasında yer alıyor. Porsche Carrera Cup, bugün katıldığımız “Porsche Carrera Cup France”da olduğu gibi farklı ülkelerde, örneğin “Porsche Carrera Cup Italy”, “Porsche Carrera Cup Japan” olarak düzenleniyor.  Porsche ile olan işbirliğimiz dünyada motor sporlarının gelişimine çok önemli katkılar sunduğu gibi özellikle genç sporcuların yetişmesine de ciddi katkılar sağlıyor. Motor sporlarının başlangıcından zirvesine kadar her alanda olmaya özen gösteriyoruz. Gençlerin bu spora olan ilgisini ve alakasını diri tutmak, onları motor sporlarına teşvik etmek şirketimizin temel prensipleri arasında yer alıyor.

“İç pazardaki düşüşü ihracatla dengeledik”

OS: Bu yıl hem üreticiler hem de yan sanayi için işler pek iyi gitmedi. Siz bu durum karşısında ne gibi önlemler aldınız veya yatırımlara ara mı verdiniz?

MB: 2019 yılı Türkiye ekonomisi açıdan zorluklarla başlayan bir yıl oldu. Biz, 2019 planlarımızı yaparken bu tür zorlukların yaşanacağını öngörerek hazırlıklarımızı yapmıştık. Yeni otomotiv satışlarında ciddi bir daralma yaşanırken, ikinci el piyasasında buna paralel bir canlanma gerçekleşti. Araç bakımı ve düzenli yağ değişimi motorun ömrü ve performansı için hayati derecede önemli bir konu. Orta ve uzun vadede son kullanıcıların araç bakımlarına daha fazla özen göstereceklerini düşünüyoruz. Bu da motor yağı tüketimi açısından talebin artacağını öngörüyor, planlarımızı bu doğrultuda revize ediyoruz. 2019 kolay bir yıl olarak hafızalarda kalmayacak. Ekonominin etkilendiği ancak yavaş yavaş iyileşme sinyallerini gördüğümüz bir yıl oldu.

Yurtiçindeki satışlarımız bir miktar düşmüş vaziyette fakat, daha az düştüğü için pazar payı kazandığımızı görüyoruz. Diğer yandan ihracatımız arttı ve bu iç pazardaki satışlarımızı dengeledi. 2020’nin çok daha iyi bir yıl olacağını inanıyorum. Özellikle son çeyreğe baktığımızı iyi sinyaller de almaya başladık.

“Türkiye 500 milyon litrelik pazarla Avrupa’nın dördüncü büyüğü”

OS: Türkiye pazarı büyüklük olarak Avrupa’nın gerisinde mi yoksa rekabetin ortasında mı?

MB: Mobil’in dünyada 30 adet fabrikası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de ve bu durumdan dolayı bizler çok gurur duyuyoruz. Çünkü biz, Türkiye’deki fabrikadan tüm Orta Asya’yı, Balkanları, Güney Rusya’yı ve Türkiye’yi besliyoruz. İsrail de dahil olmak üzere toplamda 14 ülkeye Türkiye’den ihracat yapıyoruz. Türkiye’de 500 milyon litreye yakın bir madeni yağ pazarı bulunuyor. Bu bakımdan Avrupa’nın 4’üncüsü konumundayız. İngiltere, Almanya ve Fransa’dan sonra biz geliyoruz. Tabii bu pazarda pek çok oyuncu var. Mobil ise sunduğu kalite ve güvenle hem otomobiller için iyi bir arkadaş hem de tüketiciler için önemli bir seçenek olarak rakiplerinden ayrılıyor.

OS: Son dönemde vurguladığınız motor garantisi konusuna da girelim biraz. Bu uygulama nedir?

MB: Bu sene Dünyanın önde gelen sentetik motor yağı Mobil ile, otomobil kullanıcılarının yüzünü güldürecek yeni bir uygulamayı da hayata geçirdik. Mobil 1 motor yağlarının yüksek performansını ve güvenilirliğini açıkça ortaya koyan “Mobil 1 Motor Garantisi” ile araçların üretici garantisi sona erdikten sonra otomobil motorları için ek bir koruma programı sunuyor olacağız. Üretici garantisinin ötesine geçen bu garanti, programa katılım gösteren yetkili servisler üzerinden sürücülere tamamen ücretsiz olarak sunulacak. Müşteri sadakatini artıracak ve otomobil sahiplerine çok daha rahat bir nefes aldıracak garanti uygulaması, 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca devam edecek. Devrim niteliğindeki “Mobil 1 Motor Garantisi” uygulamamızı son çeyrekte Türkiye’de hayata geçireceğiz. Böylece otomobil sahipleri, araç üretici garantisinin bitip Mobil 1 Motor Garantisi’nin başlangıcından itibaren yetkili servislerde Mobil 1 motor yağlarını kullandıkları süreç içerisinde 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca bizim sunduğumuz “Mobil 1 Motor Garantisi” ile otomobillerini koruma altına alabilecekler. Böylece nasıl motor sporlarında başarımızı test ediyorsak, normal araçta da kalitemizi ve dayanıklılığımızı göstermeye çalışacağız.