En yeni elektirkli Mercedes EQA tanıtıldı. OTOSTİL Dergisi

Mercedes EQ ailesine yeni üyeyi de kattı: EQA

Mercedes EQ ailesine yeni üyeyi de kattı: EQA

Mercedes-Benz, EQA ile müşterilerine ilk kez kompakt segmentte tamamen elektrikli, günlük kullanıma uygun ve 500 km’ye kadar arttırılabilen menzilli seçenekleri ile bir Mercedes sunuyor.

EQA, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına yeni giriş seviyesini oluşturuyor. Elektro-estetik tasarım, Mercedes-EQ markasının ilerici ve lüks yaklaşımını yansıtıyor. Akıllı asistanlar sürücüyü; olası kazaları önleme, öngörülü ve dolayısıyla çok daha verimli bir sürüş stratejisi ve Elektrikli Zeka’ya (Electric Intelligence) sahip navigasyon dahil olmak üzere birçok alanda destekliyor. Buna ENERGIZING Konfor Paketi ve MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi gibi benzersiz Mercedes-Benz fonksiyonları da ekleniyor. Mercedes EQA, firmanın başarılı kompakt otomobil ailesinin yeni bir üyesi. GLA’nın yakın bir akrabası olan EQA, bu modelin tüm heyecan verici özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve bu özellikleri verimli bir elektrikli güç aktarma sistemiyle birleştiriyor.

EQA ailesinin giriş seviyesini, 140 kW / 190 HP gücündeki motoruyla WLTP normuna göre 426 kilometre elektrikli sürüş menziline ulaşan EQA 250 oluşturuyor. 66,5 kWh kapasiteli çift katmanlı batarya araç zeminine entegre ediliyor. Markaya özgü ses ve titreşim konforu beklentilerini karşılamak için elektrikli güç aktarma sistemi gövdeden ayrıştırılıyor. Buna ek olarak kapsamlı yalıtım çözümleri uygulanıyor.

EQA, son derece etkileyici 0,28’lik sürtünme katsayına sahip. En önemli aerodinamik geliştirmeler arasında, tamamen kapalı, temiz hava giriş noktaları, yol rüzgarının akışını optimize eden aerodinamik ön ve arka tampon, çok pürüzsüz ve neredeyse tamamen kapalı alt gövde, özel olarak optimize edilmiş aero jantlar ile ön ve arkaya uyarlanmış tekerlek kanatçıkları gibi unsurlar, aerodinamik verimliliği destekliyor.

Standart olarak sunulan ısı pompası, gelişmiş termal yönetimin bir parçasını oluşturuyor. Elektrikli güç aktarma sisteminin, ısının kullanılması gibi çok sayıda yenilikçi çözüm, yüksek sistem verimliliği ve dolayısıyla mümkün olan en uzun menzili beraberinde getiriyor. EQA’nın iç mekanı, kullanım öncesinde aracı çalıştırmadan önce de uzaktan iklimlendirilebiliyor. Söz konusu özellik, doğrudan MBUX bilgi-eğlence sistemi veya “Mercedes me” uygulaması üzerinden yönetiliyor.

 

Teknik Özellikler

EQA 250

Motor
Konumu Önde
Ön aksElektromotor tipiAsenkron motor (ASM)
GüçkW/PS140/190
TorkNm375
Ön aks güç aktarımıTipiTek oranlı düz dişli
Maks. enerji geri kazanımıkWYaklaşık 140
Batarya
Tipi Lityum-iyon
Hücre sayısı 200
Modül sayısı 5
Nominal gerilimVolt420
Enerji kapasitesi (Kullanılabilir)kWh66,5
Entegre şarj ünitesi (AC)kW11
Şarj süresi Wallbox (10-100%)Saat5:45
DC şarj (maksimum)kW100
Hızlı şarj süresi (10-80% SoC)Dakika30
Süspansiyon
Ön aksMcPherson tipi salıncak ve çapraz kol, helezon yay, çift borulu gazlı amortisörler, stabilizatörler
Arka aksÇok kollu aks, helezon yay, gazlı amortisörler, stabilizatörler
Fren sistemiÖnde hava kanallı disk, elektrikli el freni, ABS, Fren asistanı, ESP®
DireksiyonElektrik destekli kremayer direksiyon
Jantlar7,5 J x 18 H2
Lastikler235/55 R18
Ebat ve ağılıklar
Aks mesafesimm2.729
İz genişliği ön/arkamm1.585/1.584
Uzunluk/Genişlik/Yükseklikmm4.463/1.834/1.620
Dönüş çapım11,4
Bagaj hacmi VDALitre340-1.320
Ağırlık, EG’ye göre sürüşe hazırKg2.040
Yükleme kapasitesiKg430
İzin verilen maks ağırlıkKg2.470
Performans, Tüketim, Emisyon
Hızlanma 0-100 km/sSaniye8,9
Maksimum hızkm/s160
Menzil (WLTP)km426
Karma tüketim (WLTP)kWh/100 km17,7
Mercedes EQA

Mercedes EQA

Mercedes EQA

Mercedes EQA

Mercedes EQA

Mercedes EQA