Mercedes E300 Coupe Mercedes Türkiye otostil dergi

Sedanı unutturur – Mercedes E300 Coupe otostil testinde

Sedanı unutturur – Mercedes E300 Coupe otostil testinde

Mercedes E Coupe, standart dört kapılı modelden daha sportif bir görünüme sahip. Tek kapılı otomobil, Coupe tasarımı sayesinde dört kapılı modelden daha uzun gibi algılanıyor. Aracın ön kısmında sedan versiyon ile benzer çizgiler varken arka tasarım farklılaşıyor ve hem C hem de S Serisi Coupe ile benzerliklere sahip.

Otomobilin kaputunun altında 2.0 litrelik dört silindirli benzinli bir motor yer alıyor. Bu motor, 235 beygir güç ve 370 Nm tork üretebiliyor. Mercedes’in 9 ileri G-Tronic şanzımanı ile kombine edilen motorun, şanzıman ile uyumu başarılı. Vites geçişlerini sarsıntısız gerçekleştiren model, ara hızlanmalarda size hızlı cevaplar vermeyi başarıyor. Aracın yüksek sayılabilecek ağırlığına rağmen motorun nefesi kesilmiyor. Şanzımanın oranlarının da iyi ayarlanmış olması kullanım keyfini pekiştiriyor.

Otomobilde 5 farklı sürüş modu yer alıyor. Bunlardan benim en çok ilgimi çeken Sport+ modu oldu. Bu modda otomobilin içerisindeki canavar uyanıyor ve birden bire başka bir karaktere bürünüyor. Özellikle arkadan itişli bir otomobil ile çekiş kontrolünü kapattığınız anda eğlenebiliyorsunuz.

Coupe de olsa konforlu

Konfor tarafında otomobil size bir Mercedes kullandığınızı hissettirmeyi başarıyor. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve yalıtımı bu noktada ön plana çıkıyor. Yol ve rüzgar gürültüsünü kabin içerisine aktarmayan model, hız limitleri dahilinde sessiz bir şekilde ilerlemenize izin veriyor. Aracın kişiselleştirilebilen iç mekanı sayesinde isteyen tüketiciler sedan modelde olduğu gibi ahşap kaplamalı ve elegan, isteyen tüketiciler ise karbon görünümlü yüzeylerle sportif bir yaşam alanına sahip olabiliyor.

E Serisi’nin süspansiyonları AMG donanım ile beraber standart modelden bir nebze daha sert. Durum böyle olunca spor bir otomobil kullandığınızı size hissettiriyor. Gövde ağırlığını başarılı bir şekilde taşıyan süspansiyonlar, hızlı girilen virajlarda otomobilin çizgisini bozmadan dönmesini sağlıyor.

Gerçekten 4 kişilik

Dört kişilik bir model olan E-Coupe ile rahatlıkla seyahat edebiliyorsunuz. Sürücü koltuğunu kendi sürüş pozisyonuma göre ayarladığımda (boyum 188cm) arka tarafta uzun boylu bireyler için yeterli baş ve diz mesafesi sunmayı başarıyor. Ayrıca arka koltukların camlarının açılıyor olması konforu arttıran detaylardan fakat maalesef buradaki camların kontrolü sadece sürücü kapısında yer alan bölümden gerçekleştirilebiliyor. Bu da arka tarafta oturanlar için biraz dezavantaj sağlıyor.

Genel hatlarıyla E300 Coupe, sportif bir otomobil. Dört kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği performanslı bir otomobile sahip olmak istiyorsanız tercihinizi bu otomobilden yana kullanmak sizin için doğru bir tercih olacaktır. Aracın arkasındaki 455 litrelik bagaj kapasitesi de günlük kullanımlar dışında uzun yolculuklar için de yeterli hacme sahip.

Aracın belki de en önemli zayıflığı elbetteki satış fiyatı. 600 bin TL’yi aşan fiyat herkese uygun değil. Buna karşılık donanım ve kalite anlamında eksiksiz bir otomobil olması bu durumu bir nebze olsun unutturuyor.

Performans, sportiflik ve kalite istiyorsanız E300 Coupe aradığınız model olabilir. Ülkemizdeki satış fiyatı bir miktar yüksek olabilir fakat E Serisi’nin konfor ve kalitesini tek kapılı bir modelde yaşamak isteyenler için bu fiyat sorun olmayacaktır.

TEKNİK VERİLER                 Mercedes E300 Coupe

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Benzin
Yerleşim  Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1991 cc
Maksimum güç 245 HP-5500 d/d
Maksimum tork 370 Nm-1400 - 4000 d/d
Son hız 250 km/s
0-100 km/s hızlanma 6.4 sn
Şanzıman 9 ileri G-Tronic
Aktarma  Arkadan itiş
Frenler (ön/arka)  Hava kanallı Disk / Hava kanallı disk
Lastikler  225/55 R17
Depo kapasitesi   66 lt
Bagaj kapasitesi  455 lt
Ağırlık  1610 kg
Tüketim (fab. ver.)  5.0 /7.0/8.9 lt/100 km
Uzunluk   4826 mm
Genişlik 1860 mm
Yükseklik  1430 mm
Aks mesafesi  2873 mm
Fiyat 638.600 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 6.7
0-400 m (sn) 18.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 37.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 37.2
Gürültü 100 km/s (dB)  66
Test tüketimi (lt/100 km) 9.1
Menzil (km) 725

Mercedes E300 Coupe Mercedes E300 Coupe