Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli otostil dergisi dergiler

Buna hazır mıyız? 1.3 lt motorlu Mercedes modelleri geliyor

Buna hazır mıyız? 1.3 lt motorlu Mercedes modelleri geliyor

Buna hazır mısınız bilmiyoruz ama bizler için gerçekten sürprizlerin ardı arkası kesilmiyor. Daimler ve Renault’nun yaptığı ortaklığı ilk olarak 1.5 litre dizel motor ile yaşamaya başlamıştık. Şimdiyse bizleri 1.3 litre turbo benzinli Mercedes modelleri bekliyor. Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli

Öncelikle şunu belirtelim bu asla kötü bir durum değil. Motor hacimlerinin küçülmesi performanstan ödün verildiği anlamına asla gelmiyor. Son 3 yılda sürekli olarak karşılaştığımız gibi turbonun desteğini yanına alan küçük hacimli benzinli üniteler güç olarak çok üst sınırları zorluyor.

Renault Grubu ve Daimler’e ait markaların modellerinin motor kaputlarının altında artık bu ünite de yatacak. Ülkemiz gibi yüksek hacimli motorlardan alınan yüksek vergilerin olduğu yerler için bu motorlar adeta birer acil çıkış kapısı görev üstleniyor.

1.3 litre deyip geçmeyin

Bu motoru kesinlikle küçümsemeyin. Çünkü bu küçük dev 115 ile 160 HP güç üreten seçenekler arasında hizmet veriyor. İlk olarak Renault Captur ve Renault Scenic araçların motor kaputlarının altında kullanılmaya başlayan küçük dev yakında Mercedes Benz araçlarının kaputlarının altında da olacak. Yüksek ihtimal tanıtımı yeni yapılan Mercedes Benz yeni A Serisi’nde de bu motor seçeneğini göreceğiz. Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli

1500 d/d’de yüksek tork

115 HP güç üreten seçenek 220 Nm tork üretirken bu torku 1500 d/d gibi oldukça alt bir bantta sunmayı başarıyor. 140 HP güç üreten seçeneği 240 Nm torku kullanıma sunuyor. Söz konusu 160 HP güç üreten versiyonu olduğunda bu kez kullanıcıya 270 Nm tork sunuluyor. 40 bin saatten fazla süre test edildiği belirtilen bu motor seçeneği 6 ileri oranlı manuel ya da 7 ileri oranlı çift kavramalı EDC ile birlikte satın alınabiliyor.

Bu motor seçeneğinin kullanılmaya başlaması ile birlikte 1.2 litrelik seçenek de ömrünü tamamlamış oluyor. Yeni 1.3 litre (1,330 cc) 4 silindirli turbo benzinli motor artık hem Renault Grubu’nun hem de Daimler’in en çok güvendiği motor seçeneklerinden biri olacak.

Bu motor araçların kaputunun altında Energy TCe ismiyle yer alacak. Yani 115 HP güç üreten versiyon olduğunda adı Energy TCe 115, 140 HP güç üreten versiyon olduğundaysa adı Energy TCe 140 olacak.

Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli