Mercedes A180 test Mercedes Türkiye otostil dergi araba dergisi

Mercedes yıldızına sahip olmanın ekonomisi olmaz

Mercedes yıldızına sahip olmanın ekonomisi olmaz

Mercedes A Serisi, hatchback ama Mercedes markalı otomobil sahibi olmak isteyenlere hitap eden bir model. Firma uzun zamandır satışta olan ve artık eskimeye başlayan A Serisi’ni yeniledi. Yenilenen otomobil, tasarımı ve teknolojisi ile dikkat çekiyor.

A Serisi’nin yeni ön tasarımı otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor. Özellikle önceki nesil ile karşılaştırıldığında daha büyük görünen bir model olmuş. Arka tarafı ise daha yuvarlak bir tasarıma sahip. Bu da ön taraftaki genişlik algısının arka tarafta da devam etmesini sağlıyor. Ayrıca yeni farların ve stopların otomobilde çok şık göründüğünü de belirtelim.

Otomobilin kokpitine geçtiğimizde tamamen yenilenen ve teknolojik bir alan bizleri karşılıyor. Yeni A Serisi’nin ön konsolunda hemen dikkatimizi göstergelerin üzerinde yer almayan güneşlik çekiyor. Mercedes burada biraz cesur davranmış fakat otomobili kullandığımız süre boyunca güneşli havalarda bu alanda yer alan ekranları görmekte zorlanmadığımızı belirtelim. Ön konsoldan bahsederken multimedya ekranındaki bazı özelliklere de değinmek gerekli. Mercedes sonunda dokunmatik olmayan ekran teknolojisinden vazgeçip, günümüz standartlarını karşılayan bir teknolojiye yer vermiş. Hatta bu sistemde sesli asistan özelliği de yer alıyor. Sizin konuşma tarzınıza göre kendini geliştiren sesli asistan, bir süre sonra söylediklerinize hızlı bir şekilde cevap vermeyi başarıyor.

Kullandığımız süre boyunca konfor tarafında beklentilerimizi karşılamayı başaran modelin, süspansiyonlarının bir miktar sert olduğunu belirtelim. Önceki nesil A Serisi’nde olduğu gibi bu modelde de yoldaki kusurlar kabin içerisine bir miktar fazla aktarılıyor. Fakat bu onunla yaşayamayacağınız anlamına da gelmiyor. Otomobilin ses yalıtımı ise başarılı. Hız limitleri dahilinde yol ve rüzgar gürültüsünü kabin içerisine çok fazla aktarmıyor. Dört yetişkinin rahatlıkla seyahat edebildiği otomobilde uzun boylu bireyler için arka tarafta yeterli baş ve diz mesafesi bulunuyor. Ayrıca 370 litrelik bagaj hacmi rakipleri ile hemen aynı. Bu da uzun yolculuklarda eşyalarınız için yeterli bir alan anlamına geliyor.

1.5 litrelik motor tasarruflu

Test otomobilimizin kaputunun altında baktığımızda 1.5 litrelik dizel motor olduğunu görüyoruz. 116 HP güç ve 260 Nm tork üreten bu motor 7 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Motor ile şanzımanın uyumu başarılı. Vites geçişlerini akıcı bir şekilde gerçekleştiren otomobil, performans bakımından da ihtiyaçları karşılamayı başarıyor. Fakat büyük hacimli ve daha güçlü otomobiller kadar performans beklemeyin. İlk kalkış anında hızlı bir şekilde ivmelenen modelin ara hızlanmaları, ilk kalkıştaki tepkisine oranla daha ağır kanlı bir tavra sahip. Bu da onun sert ama bir o kadar da sakin bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor.

Mercedes A180 test sonucu

Yeni A Serisi, kullanıcısına oldukça fazla teknolojik oyuncak sunmayı başarıyor. Fakat fiyat performans tarafında pek tatmin edici bir model değil. Bu fiyat etiketine farklı markalarda daha üst sınıf satın almak mümkün.

TEKNİK VERİLER                 Mercedes A180d 
Motor (tip/silindir sayısı)                 Sıralı /4/Dizel
Yerleşim                 Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı     16/2
Motor hacmi      1461 cc
Maksimum güç 116 HP – 4000 d/d
Maksimum tork                 260 Nm - 1750 d/d
Son hız                    202 km/s
0-100 km/s hızlanma       10.5 sn
Şanzıman              7 ileri otomatik
Aktarma                Önden çekiş
Frenler (ön/arka)                Disk/ disk
Lastikler                 215/65 R16C
Depo kapasitesi                   43 lt
Bagaj kapasitesi  370 lt
Ağırlık              1421 kg
Tüketim (fab. ver.)             4.0/4.5/5.2 lt/100 km
Uzunluk                 4419 mm
Genişlik 1796 mm
Yükseklik                1440 mm
Aks mesafesi        2729 mm
Fiyat       244.000 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn)               10.7
0-400 m (sn)       19.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m)          38.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m)             38.6
Gürültü 100 km/s (dB)   66
Test tüketimi (lt/100 km)                5.9         
Menzil (km)          729

Mercedes A180 test Mercedes A180 test