Markalar bana ne hissetiriyor? Mert Duran yazdı otostil Dergisi

Markalar ve hissettirdikleri

Markalar ve hissettirdikleri

Alfa Romeo

Bir dönemin efsanesi olan marka bu aralar sessizliğe gömülmüş durumda. 156 gibi efsane bir modelden sonra bir daha eski günlerine ulaşamayan Alfa Romeo ülkemizde de tercih edilmiyor. Bence bunun en önemli sebebi artık markada fazlaca Fiat altyapısı kullanılması. Markanın kendine has ateşli motorları olmadıkça ve kokpitte Fiat raflarından alınan parçalar oldukça da bu durum değişmeyecek gibi. Aslında tekrar benzinli motorlar popüler olmaya başladı ve bu Alfa için iyi bir fırsat ama Giulia bile o fitili ateşlemeye yetmedi. Üzme bizi Alfa, eskiye dön!

Aston Martin

Ülkemizde bu markanın olması güzel ama gelin görün ki bu markanın da eski günlerdeki prestiji yok. Sanırım bunda distribütörün bir grey market olması etkili. İngilizler için çok önemli olan Aston Martin de ülkemizde çok arzulanmıyor.

Audi

Audi denilince benim aklıma artık sadece makam otomobili geliyor. Yanlış anlaşılma olmasın; iyi manada değil! Açıkcası ben artık para verip Audi almam! Büyük konuşmamayayım ama devlet içinde o kadar çok Audi var ki bu da markanın imajını benim gözümde bitirdi. Ayrıca markanın PR çalışmalarını da hiç iyi bulmuyorum. Yeni modeller çıkıyor, tüm dünyada basın bültenleri servis ediliyor ama ülkemizde herhalde stoklardaki araçları satmak için yenilenen modelle ilgili bülten hazırlanmıyor.

BMW

İşte bir kendini bitiren marka daha. Tıpkı Audi gibi bence BMW’nin de PR stratejisi çok yanlış. Otomotivle alakalı olmayan yerlerde sponsorluk anlaşmaları imzalamak artık bilinirlik açısından önemli değil. Ya da fenomen diye tabir edilen ama “arabanın” A’sından anlamayanlara araç vererek prim yapmak mümkün değil. Satış rakamlarının düzensiz oluşu da marka için kötü. Bir ay bakıyorsunuz satışlar dipte, öbür ay kampanya, filo satışı vs ile tavan yapılmış. Yani bu demek ki satışlar dibe vuruncaya kadar silkelenmeye gerek duyulmuyor!

Citroen

Bir dönem gençlerin iki hedefi vardı; ya Peugeot 106 ya da Citroen Saxo VTS satın almak. Orta yaşlılar ise Citroen C5 almak isterlerdi. C4 gibi ilerici tasarımları da bulunan marka bugün bakıyoruz ki biraz atağa kalkmış durumda ve eski günlerine dönmeye başladı. Ancak bu zaman alacaktır, zira markanın eski distribütörü ne yazık ki markayı enkaza çevirdi!

Dacia

Kitaplara konu olacak bir başarı hikayesi arıyorsanız işte karşınızda! Bir dönem Romen otomobili diye yüzüne bile bakılmayan Dacia artık en çok satılan otomobiller listesinde üst sıralarda yer alıyor. Elbette bunda Renault’nun payı çok büyük. Ancak markanın Türkiye pazarlama stratejisi de çok başarılı ve artık Dacia’nın marka imajı çok yüksek. Sokağa çıkıp insanlara ekonomik bir arazi aracı alsanız tercihiniz ne olur diye sorsanız büyük çoğunluk Dacia Duster der ki bu bile markanın başarısını anlatmak için yeterli. Böyle devam Dacia, her zaman arkandayız!

Ferrari

Param olsa da ben alsam!!! Evet Ferrari yine hayalleri süslüyor ama ben yine eskiye dem vurmak istiyorum. Sanki Ferrari artan talepler nedeniyle o rüyaları süsleyen modeller üreten bir üreticiden fabrikasyona geçen markalardan biri olmuş gibi. Son zamanlarda satışa çıkan modellerin performans rakamları çok iyi ama bende o F355’in heyecanını hissettirmiyor. Belki ben yaşlanıyorum bilemiyorum ama F355 gibi modellerin satış fiyatının güncel modellerle yarışması sanırım beni haklı kılıyor.

Fiat

Ülkemizde sağladığı katkı için Fiat’a ve Tofaş’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Egea’nın ilk satışa çıktığı andaki heyecanı hatırlıyorum da bugün bile aynı talebin oluşu markanın çok iyi bir iş ortaya koyduğunu ispatlıyor. Elbette Egea rakiplerinden bazı özellikler olarak geride ama şunu unutmamak da fayda var; fayda/fiyat kısmında onun kadar başarılısını bulmak çok zor. Umarım makyajlı Egea da yine yoluna böyle devam eder.

Ford

Ah Ford vah Ford. İşte benim için bir iletişim kazalı marka daha! Son dönemde bakıyorum da nerde bir fenomen! Var atında Ford var. Ne yazık ki araçla ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayanlara paraları akıtan ve araçları veren Ford bu yanlıştan dönmeli, çünkü geri tepiyor. Biraz forumlarda vakit geçirseler markanın imajının her geçen gün düştüğünü görürler. Bunun en iyi örnekleri de bir dönem damga vuran Fiesta ve Focus’un artık filo otomobil olarak görülmesi.