Makyajla gelen tazelik - Seat Ateca testi | OTOSTİL

Makyajla gelen tazelik – Seat Ateca testi

Makyajla gelen tazelik – Seat Ateca testi

Seat Ateca, makyaj sonrası daha şık tasarım ve modern iç mekan görünümü ile aramıza geri döndü. Tek motor seçeneği ile satılan Ateca, beklentileri karşılıyor.

Seat, modellerini bir bir yeniliyor. Bu bazen komple yenilik bazen de makyajla karşımıza çıkıyor. Markanın yeni nesil model imzası olan el yazısını makyajlı ve yeni modellerde görüyoruz. Bu yeni font aynı zamanda size aracın güncel versiyon olduğunu da bir nevi anlatmış oluyor.

Ateca’da makyajdan nasibini alan Seat modellerinin arasında yer alıyor. Makyaj aracın dış kısmında çok değişikliğe neden olmamış. Xperıence FR donanımı ile satılan Ateca’nın Xperıence donanımlı test aracımızın FR’a oranla daha çok arazi donanımı sergiliyor. Makyaj daha çok kendini daha çok ön kısımda hissettiriyor ve özellikle ön tampondaki gri uzantı Xperıence donanım paletinde yer alıyor. Ön kısımda en büyük değişiklik altıgen tasarıma kavuşan ve daha da büyüyen panjur oluyor. Panjur otomobili daha iri göstererek makyajın hissedilmesini sağlıyor. Far yapısı değişmezken LED teknolojisi ile daha farklı görünüyor. Ön tamponda makyajdan nasibini almış durumda.

Detaylar ön plana çıkıyor

Gri detaylar yan kısımda da marşpiyel bölgesinde devam ediyor. 19 inç alüminyum alaşımlı jantlar opsiyonel olarak satılıyor. Oldukça şık tasarlanan bu jantlar araca ayrı bir karakter kazandırıyor. Gece dikiz aynalarının altından yer yansıtılan Hola! yazısının sizi karşılaması hoş bir detay. Aracın arkasına geçtiğinizde ise ön tamponda olduğu gibi arka tamponda da gri uzantı sizi karşılıyor. Tampon dışında makyajın çok etkilemediği arka kısımda el yazısı yeni Ateca logosu dikkat çekiyor. Bagaj kapağı elleriniz doluyken tamponun altına ayağınızı gezdirdiğinizde otomatik açılıyor. Bu özellik aracın opsiyonel donanım paketinde yer alıyor. 510 lt hacmindeki bagaj bir SUV için yeterli alan sunuyor.

Makyajlanan Ateca’nın içine girdiğinizde makyajla birlikte ilk değişikliğin direksiyon simidi olduğunu görüyoruz. Üç kollu direksiyon simidi sportif bir tasarım sunuyor. Makyaja birlikte analog göstergenin yerini 10.25 inç komple dijital gösterge aldı. Bu göstergede faklı görüntüler seçerek kendinize uygun bir tarz seçebiliyorsunuz. Otomobilin multimedya sistemi standart donanımda 8.25 inç, test arcımızda opsiyonel olarak sunulan 9.2 inçlik ses kontrollü renkli dijital ekran yer alıyor. Bu ekran sürüş konforunuzu artıracak türden. Test aracımızda opsiyonel olarak sunulan ve öne çıkan diğer iç mekan ekipmanları ise kablosuz şarj ünitesi siyah iç tavan, beatsaudio ses sistemi (subwoofer ve surround teknolojisi), kablosuz şarj ünitesi, siyah dinamica döşeme, siyah deri döşeme ve ısıtmalı ön koltuklar, kış paketi (ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi) ve panoramik sunroof.

Otomobilin ön koltuklarında bulunan yan destekler sportif bir kullanım sunuyor. Arka koltuklar konfor konusunda sorunsuz. Yeterli diz ve baş mesafesi sunan arka koltukları katlayıp bagaj hacmini büyütmek oldukça pratik. Bagajın iç kısmındaki bir kollarla arka koltuk iki parça olarak yatırılıyor. Kayak tarzı ince uzun ekipmanlarda kol dayanağının arkasındaki küçük bir pencere yardımı ile aracın içine kadar uzatılıyor.

1.5 motor küçük kardeşlerindeki kadar performanslı değil ama oldukça verimli

Seat Ateca’nın her iki donanım seviyesinde tek motor ve şanzıman yer alıyor.  4 silindirli benzinli 1.5 EcoTSI ACT adı verilen motor silindir kapatma özelliğine sahip. Volkswagen grubu markalarda sık olarak kullanılan bu motor bolca karşımıza çıkıyor. 1498 cc hacmindeki motor 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Motor sadece 7 iler DSG otomatik şanzımanla sunuluyor. 202 km/s maksimum hıza sahip olan otomobilin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 8.6 saniye. Otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri ise 6.7 lt /100 km.

Seat ateca testi