Kış lastiklerini çıkarmanın zamanı değil! | OTOSTİL

Kış lastiklerini çıkarmanın zamanı değil!

Kış lastiklerini çıkarmanın zamanı değil!

İstanbul’da lastikçilerde önemli bir hareketlilik var. Sürücüler kış lastiklerini çıkartarak yaz lastiklerini taktırmak için harekete geçti. Nisan ayına az bir zaman kala bu normal bir durum olarak görülebilir ama hava durumu bunun tam tersini söylüyor.

Neden mi? İstanbul’da gündüzleri hava sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkıyor hatta bazen 15 dereceye yaklaşıyor. Ancak gece saatleri söz konusu olduğunda İstanbul’un yüksek bölgelerinde 5 derece, diğer yerlerdeyse sıcaklık 7 dereceye kadar iniyor. Kış lastikleri sadece kar yağdığı zaman kullanılmadığı için 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda bu lastikleri kullanmamız gerekiyor.

Kış lastikleri 7 derecenin altında kullanıldığı için lastik değişimi için en azından 15 gün daha beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hava sıcaklıkları bu sürenin ardından tahminlere göre günün tamamında 7 derecenin üzerine çıkmış olacak. Özellikle 1 ve 4 Nisan tarihleri arasında yağışlı ve soğuk havanın etkili olması hava tahmin sitelerinde yaptığımız incelemelerde karşımıza çıkıyor.