Kış lastiği zorunluluğu kalktı yaz lastikleri kaç para otostil dergisi

Yasal zorunluluk bitti kış lastiği uygulaması sona erdi

Yasal zorunluluk bitti kış lastiği uygulaması sona erdi

Nisan ayının gelmesi ile birlikte kış lastiği zorunluluğu kalktı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, 1 Aralık-1 Nisan döneminde kış lastiği olmayan ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu kılındı ve kullanmayan araç sahiplerine cezalar kesiliyor. Bu ceza 1 Ocak tarihinden itibaren 715 TL olarak belirlenmişti.

Kış lastiği neden kullanmalıyız?

Hava sıcaklığı 7 derece ve altına indiğinde standart lastiklerin ısınması ve bu ısınma sonucunda yola tutunması kış lastiklerine göre daha zor gerçekleşir. Kış lastikleri özellikle 7 derecenin altında daha çabuk ısındığı için yol tutuş kabiliyeti daha fazla olur.

Ayrıca kış lastiklerinin kılcal çizgileri oldukça fazladır. Bu sayesinde lastiğiniz yoldaki suyu daha kolay tahliye eder ve otomobilinizin yol tutuşunu kaybetmemesini sağlar.

Son olarak yazın standart lastikleri, kışın kış lastiklerinizi kullanarak kendi ekonominize de katkıda bulunabilirsiniz. Bir takım lastik yerine iki takım lastik kullanmanız lastiklerinizin ömrünü uzatacaktır. Ayrıca yazın kış lastiği kullanmak otomobilinizin ortalama yakıt tüketiminin de artmasına neden olacaktır.

http://www.otostil.com/category/yazarlar/