JLR 2020'de yeni platformu ve 3 yeni modeliyle geliyor otostil Jaguar Land Rover

JLR 2020’de yeni platformu ve 3 yeni modeliyle geliyor

JLR 2020’de yeni platformu ve 3 yeni modeliyle geliyor

Jaguar Land Rover, önümüzdeki beş yıl boyunca ürün gamına üç yeni model ekleyecek ve araçlarının çoğunu yavaş yavaş yeni bir modüler platforma taşıyacak.

JLR’nin 22 Haziran’da yatırımcılarına yaptığı bir sunumda açıkladığı üzere; İlk yeni modelin, 2020/21 mali yılında gelecek yeni nesil Land Rover Defender olması bekleniyor. Bu sunuma göre; 2021 ve 2024 yılları arasında JLR model sayısını 13’ten 16’ya çıkararak iki araç daha piyasaya sürecek.

Şirket, modeller hakkında detaylı bir bilgi vermedi ancak medya raporları, tek model olarak Defender’ın rakip marka Jeep’e yönelik bir ürün ailesiyle genişletilebileceğini söylüyor.

Yeni modeller, giriş seviyesi Land Rover’lardan da oluşabilir. Land Rover’ın ayrıca Road Rover adıyla bir crossover çıkarması da muhtemel.

JLR’nin yeni Modüler Uzun Mesafe Platformu (MLA), araçlarının büyük bir bölümünde aynı playformları paylaşarak maliyet verimliliğini artırmayı hedefliyor. Şu anda otomobil üreticisi, otomobilleri için 6 farklı platform kullanıyor. Range Rover, Range Rover Sport ve Discovery’de büyük SUV’lar tarafından kullanılan D7U alüminyum platformu kullanılırken; Jaguar XF ve XE sedan, Jaguar F-Pace SUV ve Range Rover Velar tarafında ise D7A alüminyum platformu kullanılıyor.

JLR, yeni MLA platformuna geçişin 2020’de başlayacağını ve kullanılacak ilk aracın muhtemelen Land Rover Defender olacağını belirtti.

Jaguar Land Rover